اصول مدیریت مالی در تجارت ارزهای دیجیتال

یادگیری اصول مدیریت مالی در تجارت ارزهای دیجیتال بسیار مهم و ضروری است. به این دلیل که به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران کمک می‌کند تا ریسک خود را در خریدوفروش و سرمایه‌گذاری رمزارزها کاهش داده و سود خود را افزایش دهند. اگر به ‌تازگی وارد دنیای کریپتو شده‌اید و می‌خواهید از ابتدای سفر، مسیر را به‌ درستی طی کنید، با ما همراه باشید تا اصول و قوانین مرتبط با تجارت رمزارزها را برای شما روایت کنیم.

 غالباً تعداد زیادی از اصول مدیریت مالی در تجارت ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما هریک از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که نیازمند توجه و دقت زیادی هستند. بنابراین توصیه می‌شود که از همین ابتدا، آموزش و یادگیری مبانی مدیریت مالی را جدی بگیرید.

الزامات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

 بزرگ‌ترین اشتباه بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای رمزارزها این است که بدون کسب دانش کافی و فقط براساس شنیده‌ها، اقدام به خریدوفروش و سرمایه‌گذاری می‌کنند و به انتظار کسب سود می‌نشینند. درحالی‌که بدون شناخت بازار، احتمال ضرر کردن آن‌ها زیاد خواهد بود.

 به‌طورکلی الزامات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

شناخت بازار ارزهای دیجیتال

 شناختن بازاری که می‌خواهید در آن تجارت کنید، بسیار مهم است. تا جایی که می‌توانید درباره کریپتوکارنسی، اطلاعات و دانش خود را افزایش دهید. شما می‌خواهید سرمایه‌ای را که با زحمت به دست آورده‌اید در این بازار به جریان بیندازید. بنابراین بدون انجام مطالعه، تحقیق و بررسی، هیچ اقدامی نکنید.

الزامات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

 تبلیغات در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی حول ارزهای دیجیتال، بسیار جذاب و فریبنده است. به‌طوری‌که بسیاری از افراد سریعاً جذب آن شده و از اتفاقات خوش بسیار سودآوری خبر می‌دهند. کسب درآمد دلاری پرمنفعت در این بازار حقیقت دارد، اما به شرطی که خریداران با رعایت اصول مدیریت مالی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

 دنباله‌روی‌کردن از افراد بی‌تجربه‌ای که فقط مدت کوتاهی در این بازار فعالیت می‌کنند، اشتباه بزرگی است. به‌عبارت‌دیگر شما هیچ‌چیز در مورد دارایی‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها در شرایط مختلف بازار نمی‌دانید. پس چطور می‌توانید به‌راحتی ریسک کرده و سرمایه خود را به خطر بیندازید؟

 خوشبختانه امروزه با گستردگی زیادی از اطلاعات در این حوزه روبرو هستیم و بسیاری از کارشناسان و متخصصان، تجربه و مهارت خود را در اختیار علاقه‌مندان و خریداران می‌گذارند. توصیه می‌شود که اولین قدم مهم را بردارید. یعنی خودتان تحقیقات لازم را انجام دهید. مطمئن باشید که سرنخ‌ها به دست شما خواهند رسید.

 درنظرگرفتن پویایی و نوسانات بازار

 بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرتلاطم بوده و افت‌وخیز زیادی را تجربه می‌کند. بسیاری از خریداران و معامله‌گران بعد از انجام تحقیقات لازم، آماده سرمایه‌گذاری هستند و به این باور رسیده‌اند که هم اکنون و هرچه سریع‌تر، می‌توانند خریدوفروش را انجام دهند و هیجان‌زده می‌شوند.

 در چنین وضعیتی، معامله‌گران حرفه‌ای و باتجربه، درس‌های آموزنده‌ای را به دیگران یاد می‌دهند. آن‌ها به مبتدیان گوشزد می‌کنند که عوامل بیرونی زیادی وجود دارند که می‌توانند بازار ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر خود قرار دهند. به‌عبارت‌دیگر در بسیاری از مواقع پیش رو، می‌بینید که قیمت کریپتو با تأثیرگرفتن از سایر اخبار و رویدادهای غیرمنتظره، تغییر می‌کند. یعنی به ‌صورت ناگهانی قیمت‌ها صعود کرده و در بعضی موارد هم به‌شدت سقوط می‌کنند. متأسفانه رایج‌ترین نمونه در قبال چنین پدیده‌ای، رفتار ناشی از احساس خطر و هیجانات غیرقابل‌کنترل است.

 زمانی که احساسات بازار مثبت است، رفتار سرمایه گذاران و خریداران هم تغییر می‌کند و آن‌ها نسبت به خرید ارزهای دیجیتال اقدام می‌کنند، اما زمانی که در بازار قیمت‌ها در حال نزول است، رفتار معامله‌گران مبتدی به دلیل ترس از دست‌دادن دارایی و ضرر، تغییر کرده و به‌سرعت دارایی خود را می‌فروشند. بنابراین توصیه می‌شود که حتماً از قوانین اصلی معامله‌گری و خریدوفروش ارزهای دیجیتال پیروی کنید.

 مدیریت ریسک و سرمایه، پایه و اساس تجارت موفق است. تا این‌جا اطلاعات اولیه درباره کریپتو کارنسی را آموخته‌اید و همچنین می‌دانید که باید شرایط متلاطم بازار را هم مدنظر قرار داده و قوانین ورود به معامله، خریدوفروش و سرمایه‌گذاری را رعایت کنید، اما مهم‌ترین اصلی را که باید به‌خوبی یاد بگیرید، مدیریت ریسک و سرمایه است.

 مدیریت سرمایه چیست؟

 مدیریت سرمایه چیست؟

 کسب تجربه و مهارت‌های مرتبط با مدیریت سرمایه به‌اندازه سایر مهارت‌های موردنیاز در بازار رمزارزها مثل تحلیل فنی، فاندامنتال، استراتژی معامله و غیره، مهم، لازم و اجتناب‌ناپذیر است.

 مدیریت سرمایه به فر آیند شناخت، علم و دانش، بینش، تجزیه‌ و تحلیل و کسب مهارت‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در شرایطی اشاره دارد که خریداران و معامله‌گران را در وضعیت عدم‌اطمینان و ریسک بالا به‌منظور جلوگیری از زیان تا حد امکان و حفظ دارایی، راهنمایی می‌کند.

 مهم‌ترین اصلی که باید آن را به ‌خوبی یاد بگیرید و مهارت کسب کنید، موضوع حفظ سرمایه است. به بیانی ساده، حفظ سرمایه اولویت اساسی معامله‌گری است. یعنی باید ریسک انجام معاملات را به‌درستی مدیریت کنید. بدون مدیریت ریسک، هرگز به‌عنوان یک معامله‌گر، موفق نخواهید شد.

 زمانی که صحبت از بینش به میان می‌آید، باید این مسئله را به‌خوبی درک کنید که اگر نتوانید آینده را ببینید، هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسک نیست. معاملاتی هستند که امکان ضرر و زیان در آن‌ها وجود دارد و این موضوع بخشی از بازی بازار ارزهای دیجیتال است.

 بنابراین با آگاهی از شرایط موجود در بازار، می‌توانید ریسک اولیه خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده یا به حداقل برسانید. در بعضی از موارد هم می‌توانید ریسک خود را به‌ اندازه‌ای محدود کنید که اگر شرایط بازار به شکل غیره منتظره‌ای تغییر کرد، تصمیمات منطقی بگیرید. با چنین نگرشی، بهترین و بزرگ‌ترین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، خود را مجبور نمی‌کنند که از هر معامله‌ای سود ببرند. چون می‌دانند که کسب درآمد دلاری و ثروت در بازار کریپتو، در طول زمان اتفاق می‌افتد.

 اگر شما خریداری مبتدی هستید، مهم‌ترین وظیفه شما در حال حاضر، محافظت از سرمایه است. تا زمانی که به ‌خوبی بتوانید در مدیریت سرمایه دارایی‌های خود، ماهر شده و تجربه به دست بیاورید. به‌طورکلی مدیریت سرمایه و ریسک، شما را در بازار نگه می‌دارد و از سرمایه شما در برابر وضعیت و شرایط غیر قابل‌پیش‌بینی محافظت می‌کند.

  خوشبختانه کتاب‌ها، کلاس‌های آموزشی آنلاین، سایت‌های تخصصی و بسیاری از منابع قوی وجود دارند که به‌خوبی اطلاعات و دانش لازم را در زمینه مدیریت سرمایه در اختیار شما قرار می‌دهند. بنابراین بهتر است که از این آموزش‌ها مطابق با نحوه یادگیری خود بهره‌مند شده و مهارت مدیریت ریسک و سرمایه خود را توسعه دهید.

 روان‌شناسی معامله‌گری

 موضوع روان‌شناسی معامله‌گری بر نحوه عملکرد تجارت و معاملات شما، بسیار تأثیرگذار است. وضعیت روانی و احساسی شما در بازار چطور است؟

 وضعیت روانی و ذهنی یک معامله‌گر موقع خرید و فروش و انجام معامله در بازار رمزارزها، مورد آزمایش قرار می‌گیرد. یعنی توانایی او در نحوه کنترل احساسات به‌شدت بر عملکردش به‌عنوان یک خریدار یا سرمایه‌گذار مؤثر است. همان‌طور که گفته شد، بازار متلاطم است. در چنین حالتی ممکن است که سرمایه‌گذار مبتدی دچار اضطراب، ترس و هیجانات غیرقابل‌کنترل شود. بنابراین احتمال وقوع ضرر بسیار زیاد است.

فرآیند سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

 بازار ارزهای دیجیتال به معامله گرانی سود می‌رساند که می‌توانند روان و ذهن خود را به‌خوبی کنترل کرده و در شرایط مختلف بازار، کاملاً منطقی و از روی علم و دانش و تجربه عمل کنند. از طرف دیگر هم مثبت‌اندیشی و اعتمادبه‌نفس کاذب، خطرناک است. در مجموع ترس، اضطراب و همچنین اعتماد بیش از حد، به معامله‌گر و دارایی‌های او آسیب جدی وارد می‌کند. بنابراین لازم است که مهارت کنترل احساسات و هیجانات را به‌درستی یاد بگیرد و تجربه کسب کنید.

فرآیند سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

 اگر می‌خواهید در بازار ارز دیجیتال درآمد و سود کسب کنید، لازم است که تک تک موارد زیر را به دقت رعایت کنید:

 اهداف مالی را مشخص کنید

 تعیین اهداف مالی، اولین قدم در فرآیند سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال است. به‌عنوان‌مثال سرمایه‌گذاری شما کوتاه‌ مدت است یا بلند مدت؟

 ریسک و پاداش خود را محاسبه کنید

 نسبت (Risk/Reward Ratio) را یاد بگیرید تا بتوانید تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرید. مفهوم ریسک به ریوارد، یک محاسبه ریاضی است که توسط معامله‌گران برای سنجش میزان ریسک یا ضرر احتمالی نسبت به سود قابل‌پیش‌بینی آن، به کار می‌رود.

 مدیریت سرمایه و ریسک

 سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، ریسک‌های زیادی دارد؛ از جمله نوسانات قیمت، کلاهبرداری و تحریم‌های دولتی و غیره. بنابراین قبل از شروع سرمایه‌گذاری، باید از این ریسک‌ها آگاه شوید.

 سبد ارز دیجیتال

 یکی از بهترین راهبردهایی که باعث کاهش ریسک می‌شود، این است که یک خریدار، انواع مختلفی از رمزارزها را در سبد سرمایه خود نگهداری می‌کند.

 استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر

برای خرید و فروش و معاملات ارزهای دیجیتال باید از یک یا چند صرافی ارز دیجیتال معتبر استفاده کنید. صرافی‌های معتبر امنیت بالایی دارند و از کلاهبرداری جلوگیری می‌کنند.

استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال معتبر

 امنیت دارایی‌های خود

 امنیت دارایی‌های شما در ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. باید از کیف پول‌های ارز دیجیتال امن نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری برای ذخیره دارایی‌های خود استفاده کنید.

 حد ضرر (Stop Loss)

 حد ضرر یک نوع سفارش‌گذاری یا دستور است که از سرمایه شما محافظت می‌کند و از ضررهای بیشتر هم جلوگیری خواهد کرد.

 در اینجا چند نکته بیشتر برای مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال آورده شده است:

  • از سرمایه‌گذاری بیش از حد خودداری کنید
  • از احساسات خود پیروی نکنید و منطقی رفتار کنید
  • همیشه و به طور مستمر آموزش ببینید
  • از یک مشاور مالی معتبر کمک بگیرید

 با پیروی از این اصول مدیریت مالی در تجارت ارزهای دیجیتال، می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید و شانس موفقیت را بالاتر ببرید.

نوشتن دیدگاه