معاملات اسپات چیست؟ نوع کلاسیک معامله در بازارهای مالی

در بازارهای مالی چند روش برای انجام معاملات وجود دارد. یکی از آن‌ها معاملات اسپات است که در آن یک دارایی مثل سهام یا ارزدیجیتال، با قیمت جاری، بلافاصله در بازار خرید و فروش می‌شود. در معاملات نقدی تراکنش‌ها بدون تأخیر پردازش می‌شوند. به عبارت دیگر، خریدار به صورتی آنی، دارایی مورد نظر و فروشنده پول را دریافت می‌کند. معاملات نقدی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گرانی که می‌خواهند دارایی‌ها را در کوتاه‌مدت بخرند یا بفروشند، مناسب است. در این مقاله قرار است معاملات اسپات را تعریف کرده و معنی اسپات در ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار بدهیم.

اسپات چیست

اسپات به نوعی معامله در بازارهای مالی اشاره دارد که یک دارایی بلافاصله با توجه به قیمت لحظه‌ای، معامله می‌شود. در بازارهای مالی نقدی یا اسپات (spot trading)، دارایی‌های مختلفی از جمله سهام، ارز، رمزارزها، اوراق قرضه، در یک زمان مشخص با قیمت جاری، فوراً معامله می‌شوند. این شیوه بسیار ساده، رایج و پرکاربرد است.

معاملات اسپات از سه قسمت فروشنده، خریدار و دستور سفارش تشکیل شده است. روال کار به این شکل است که معامله‌گران در یک پلتفرم معاملاتی (صرافی یا بروکر) سفارش خرید یا فروش یک دارایی را انجام می‌دهند. زمانی که دستور سفارش در صرافی تکمیل می‌شود، معامله سریعاً اجرا شده و به پایان می‌رسد. به بیانی ساده‌تر در همان لحظه، خریدار دارایی خود را دریافت کرده و فروشنده هم به پول خود می‌رسد. به طور کلی، این روش خرید و فروش سهام یا دارایی‌ها، همان نوع کلاسیک معامله در بازارهای مالی است. معاملات اسپات در بازارهای مالی، مزیت‌های زیادی را برای معامله‌گران به همراه دارند:

اسپات چیست

امکان نقد‌شوندگی دارایی در معاملات اسپات بسیار زیاد است. یعنی معامله‌گر، سهام یا ارزهای خود را به راحتی و با کمترین هزینه به فروش می‌رساند. در یک معامله نقدی، قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای و کاملاً شفاف، مشخص و در دسترس هستند و این به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.

یکی از ویژگی‌های خوب معامله اسپات این است که ریسک پایین‌تری نسبت به سایر روش‌ها در بازارهای مالی دارند. در حالی که معاملات نقدی برای سرمایه‌گذاری مناسب و ساده است. از طرفی، معایب خاص خودش را هم دارد که به شرح زیر است:

در بعضی موارد اگر برخلاف انتظار معامله‌گر، قیمت دارایی کم شود، احتمال از دست رفتن پول وجود دارد. انجام معاملات اسپات، نیاز به تجربه، مهارت و دانش کافی مورد نیاز بازارهای مالی مثل ارزهای دیجیتال و فارکس را دارد. این معاملات یک راه عالی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران است. چون آن‌ها می‌توانند از تغییرات قیمت دارایی‌ها سود ببرند. با این حال، مهم است که قبل از شروع معاملات اسپات، ریسک‌های این نوع معامله را درک کنید.

معنی اسپات در ارز دیجیتال

معامله‌گران در بازار کریپتوکارنسی یا همان ارزهای دیجیتال، می‌توانند رمزارزهای خود را مستقیماً با یکدیگر و در یک زمان مشخص معامله کنند. یعنی امکان معاملات نقدی با قیمت لحظه‌ای در بازارهای ارز دیجیتال وجود دارد که به معنی اسپات در ارز دیجیتال است. به عبارت دیگر معاملات نقدی فوراً بعد از مطابقت داشتن سفارشات خریدار و فروشنده در صرافی‌ها، نهایی و اجرا می‌شوند.

اسپات در ارز دیجیتال نیاز به شناخت کامل بازار رمزارزها، دانش تخصصی، مهارت و تجربه دارد. چون نوسانات قیمت بسیار زیاد است و به اصطلاح این بازار متلاطم است. در نتیجه نحوه یادگیری و درک معامله‌گران از بازار رمزارزها به آن‌ها کمک می‌کند تا در زمان معاملات اسپات، تصمیمات آگاهانه‌تری را اتخاذ کنند.

اگر به دنبال خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بازارهای مالی هستید باید اطلاعات کافی را در این زمینه به دست آورید. معاملات اسپات در ارزهای دیجیتال با سایر معاملات متفاوت است چون نیازی به استفاده از اهرم ندارید. به عنوان مثال زمانی که خریداران و فروشندگان برای معامله‌کردن رمزارزها مثلاً بیت کوین یا اتریوم در صرافی‌های آنلاین فعالیت می‌کنند، معاملات اسپات شکل می‌گیرد.

تفاوت اصلی معاملات نقدی در ارز دیجیتال با سایر معامله‌ها، این است که تسویه حساب‌ها و دریافت و پرداخت، سریعاً انجام می‌شود. بنابراین معامله پایان یافته است. در ادامه جزئیات بیشتری را درباره معاملات اسپات ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار می‌دهیم:

ریسک معاملات اسپات

انجام معاملات اسپات در بازار رمزارزها با ریسک از دست دادن پول همراه است. اگر قیمت یک ارزدیجیتال به صورت غیره منظره کاهش یابد، معامله‌گر احتمالاً سود یا سرمایه خود را از دست می‌دهد. بنابراین مهم است که قبل از شروع معاملات اسپات، ریسک‌های آن را کاملاً پیش بینی و ارزیابی کنید.

معنی اسپات در ارز دیجیتال

نحوه انجام معاملات اسپات

معاملات اسپات معمولاً از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. برای انجام معاملات اسپات در یک صرافی باید ابتدا یک حساب کاربری ایجاد و بعد پول را به حساب خود واریز کنید. در نهایت می‌توانید از طریق پلتفرم معاملاتی صرافی، سفارشات خرید یا فروش خود را ثبت کنید. معامله اسپات در بازارهای ارزدیجیتال توسط صرافی های متمرکز (CEX) و غیرمتمرکز (DEX) اتفاق می‌افتد.

انواع سفارشات در معاملات اسپات

در معاملات نقدی ارز دیجیتال، معامله‌گران می‌توانند از انواع سفارش‌گذاری برای خرید و فروش دارایی‌ها استفاده کنند. بعضی از انواع رایج سفارش‌گذاری در معاملات اسپات عبارتند از:

  • اوردر لیمیت (Limit Order): سفارش لیمیت  به صرافی دستور می‌دهد تا ارزدیجیتال مورد نظر را با قیمت مشخصی بخرد یا بفروشد. اگر قیمت دارایی به قیمت سفارش برسد، سفارش هم اجرا می‌شود.
  • اوردر مارکت (Market Order): این نوع سفارش به صرافی دستور می‌دهد تا دارایی را بلافاصله با بهترین قیمت موجود خریداری کرده یا به فروش برساند.
  • اوردر استاپ لیمیت (Stop Limit Order) : این نوع سفارش، ترکیبی از اوردر لیمیت و استاپ است. دستور استاپ لیمیت زمانی اجرا می‌شود که قیمت دارایی به قیمت استاپ برسد. با این حال،  Limit Orderقیمت را محدود می‌کند. طوری که سفارش فقط در آن قیمت، اجرا شود.
  • اوردر استاپ مارکت (Stop Market Order) : این نوع سفارش مشابه سفارش استاپ لیمیت است، اما بلافاصله با بهترین قیمت پیشنهاد شده از سمت معامله‌گران اجرا می‌شود.

درخاتمه نکات اصلی برای انجام معاملات اسپات در ارز دیجیتال را به شما یادآوری می‌کنیم:

  • لازم است که قبل از ورود به بازار کریپتو و شروع معلاملات نقدی، درباره آن تحقیق کرده و حتماً آموزش ببینید.
  • ریسک‌های مختلف معاملات اسپات را به دقت بررسی کنید.
  • از صرافی‌های معتبر با خدمات احراز هویت و امنیت بالا استفاده کنید.
  • موضوع مدیریت سرمایه و ریسک را هم در نظر بگیرید و یک یا چند استراتژی مناسب را برای انجام معاملات خود انتخاب کنید.
  • انواع سفارشات در معاملات اسپات

اگر به چنین موضوعاتی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به سایر مقالات وبسایت آریانا اقتصادی سر بزنید.

نوشتن دیدگاه