آیا قیمت برنج افزایش می یابد

با توجه به سبک غذایی ما ایرانیان، متوسط مصرف برنج هر فرد ایرانی حداقل 35 کیلوگرم در سال است، و این عدد از ظرفیت تولید کشور بیشتر بوده و هر ساله مقدار معینی واردات برنج از سایر کشورهای آسیایی در دستور کار قرار دارد. شاید در شرایط فعلی برنجی که به رنج کشت می‌شود ارزش فراوانی داشته و ارزان به نظر برسد، اما مشکلات معیشتی جامعه امکان خرید برنج با کیفیت ایرانی را، از بسیاری از خانواده‌ها گرفته است.

افزایش قیمت برنج داخلی و کاهش قدرت خرید مصرف کننده، تراژدی پایان‌ناپذیری است که در 10 سال اخیر به روی پرده اقتصاد کشور اکران شده است. حتی بسیاری از ساکنان شهرهای سرسبز شمالی، طعم خوش برنج ایرانی را، از یاد برده‌اند. در این مقاله قصد داریم قیمت برنج در روزهای آینده را بررسی کرده و عوامل موثر بر تعیین قیمت برنج را به شما مصرف‌کنندگان عزیز معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

افزایش قیمت برنج داخلی و کاهش قدرت خرید مصرف کننده

در سال گذشته اقتصاد کشور تورمی بی سابقه را تجربه کرد و در این میان ثابت ماندن نرخ برنج وارداتی بسیار عجیب بود. قیمت برنج داخلی نیز تا دو ماهه پایانی سال اخیر ثابت بود. پس از اقدامات دولت جهت حمایت از برنج‌کاران و کشاورزان، قیمت برنج ایرانی نیز رشد محسوسی را تجربه کرد.

خرید برنج ایرانی توسط دولت، شاید در جهت حمایت از کشاورزان اقدامی موثر بود، اما به ضرر مردم تمام شد، زیرا با اعلام ممنوعیت واردات برنج خارجی، مصرف کنندگان این محصولات ناچار به خرید برنج ایرانی باکیفیت اما گران قیمت هستند. اما این تنها ظاهر امر است، زیرا در باطن بیش از نیمی از مصرف کنندگان برنج خارجی توان خرید برنج ایرانی را نداشته و برنج را از سبد کالای خانواده حذف می‌کنند، و سایرین نیز به شکل قابل توجهی مصرف خود را کاهش خواهند داد.

غلات پایه و اساس سفره ایرانی و هرم غذایی است، با افزایش قیمت غلات و کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان شاهد بروز طیف وسیعی از بیماری‌هایی خواهیم بود که تنها در کشورهای محروم رخ می‌دهند، سو تغذیه در کمین ایرانیان است!

البته دولت با تصویب طرح کالابرگ برای هفت دهک کم‌درآمد در تلاش است تا این نقصان را جبران کرده و اعتدال را به زندگی قشر ضعیف جامعه بازگرداند. با این وجود هنوز هم خرید بسیاری از اقلام اساسی از جمله برنج برای بسیاری از ایرانیان سخت است.

افزایش قیمت برنج داخلی و کاهش قدرت خرید مصرف کننده

قیمت انواع برنج بر اساس نرخ‌نامه مصوب سازمان میادین میوه و تربار اعلام شده است. این گزارش که در انتهای اسفند ماه سال گذشته و در آستانه تنظیم بازار شب عید و ماه مبارک رمضان اعلام شده به شرح زیر است:

انواع برنج تنظیم بازار

قیمت هر کیلوگرم برنج به تومان

برنج ندا

48.000

برنج معطر ایرانی

چمپا

عنبر بو

گرده

68.000

برنج قهوه‌ای

83.000

برنج فجر

78.000

برنج طارم اصل

98.000

برنج هاشمی

98.000

برنج دم سیاه

98.000

برنج شیرودی

73.000

انواع برنج دودی پر محصول

74.000

انواع برنج ایرانی معطر نیمدانه

53.000

انواع برنج ایرانی پرمحصول نیمدانه

35.000

برنج پاکستانی وارداتی

38.000

انواع برنج هندی وارداتی

47.500 الی 52.000

قیمت برنج در روزهای آینده چطور خواهد بود

قیمت برنج نیز همچون سایر اجناس وابسته به نرخ ارز است. البته اگر قصد تعیین قیمت برای برنج ایرانی را داشته باشیم، مسائلی نظیر آب و هوا و شرایط برداشت شالی‌کاران نیز حائز اهمیت است. برای تعیین نرخ نهایی برنج باید تا فصل برداشت صبر کنیم، زیرا مسایل فراوانی ممکن است بر نرخ این محصول موثر باشد، این عوامل عبارتند از:

  • عامل عرضه و تقاضا

قانون عرضه و تقاضا مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت محصولات است. حتی محصولی با بالاترین کیفیت اگر متقاضی زیادی نداشته باشد، قیمت بالایی نخواهد داشت. متاسفانه با ممنوعیت ورود برنج خارجی، چرخه عرضه و تقاضا بر هم خواهد ریخت و قیمت برنج با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد. شرایط زمانی بدتر خواهد شد که شالی‌کاران برداشت مناسبی نداشته باشند.

  • منطقه کشت و کیفیت برنج

منطقه کشت برنج عاملی مهم در تعیین قیمت آن است. برنج کشت مناطق شمالی کشور مرغوب‌تر و گران‌تر هستند. در این میان برنج طارم و هاشمی گیلان بالاترین محبوبیت و کیفیت را داشته و گران‌ترین هستند.

  • سایز برنج

قد و قامت برنج یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت آن است. برنج لاشه، نیمدانه، شکسته هر کدام قیمت خاص خود را دارند، در حالی که همه از یک نژاد بوده و در شرایط مشابهی کشت شده‌اند.

قیمت برنج در روزهای آینده چطور خواهد بود

سخن پایانی

بازار شب عید و ماه مبارک رمضان تنظیم شده و متعادل است، اما با اتمام ماه رمضان و بازگشت شرایط اقتصادی به حالت عادی، قیمت برنج داخلی و خارجی به شدت تحت تاثیر تورم رشد نموده و فراتر از قدرت خرید مردم خواهد بود. البته با توجه به کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان، احتمال کاهش قیمت برنج در سه ماهه دوم سال وجود خواهد داشت.

 

نوشتن دیدگاه