کاربرد ایچیموکو در تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل تکنیکال علمی است که معامله‌گران بازارهای مالی برای پیش‌بینی رفتارهای آینده بازار و ارزیابی ارزش دارایی‌های خود به کار می‌برند. سیستم معاملاتی ایچیموکو یک سیستم تحلیل تکنیکال ژاپنی است که به واسطه قابلیت‌های متعدد خود به تحلیل روند قیمت در بازار و تصمیم‌گیری در مورد خرید و فروش کمک می‌کند.

در این مقاله با ورود به دنیای ایچیموکو و معرفی تحلیل تکنیکال، سعی در ایجاد درکی از سیستم جامع معاملاتی ایچیموکو خواهیم داشت. در صورتی که که شما هم مایل به شناخت اجزای اصلی سیستم ایچیموکو هستید و قصد دارید توانایی‌های آن را بشناسید، با ما همراه باشید تا قبل از ورود به دنیای پیچیده ایچیموکو از تفسیر اجزای آن آگاه شوید. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، ما آکادمی نکوموکو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سیستم معاملاتی ایچیموکو

خالق سیستم معاملاتی ایچیموکو یک معامله‌گر ژاپنی است که با نام گویچی هوسودا یا گاهاً ایچیموکو سانجین شناخته می‌شود. او متولد سال ۱۸۹۸ در ساپورو در ناحیه هوکایدو بود. هوسودا در سن جوانی، به طور دقیق‌تر از بیست سالگی، وارد دنیای معاملات شد. او از ابتدا در ترید و معامله، بسیار خوش‌فکر و موفق بود و با توجه به مسائل روانشناختی در بازار و اثر مسائل روانی بر قیمت‌ها، معاملات خوبی انجام می‌داد.

او نخستین سیستم معاملاتی خود را در سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ تحت عنوان تنکن-سن و بر پایه تجربیات و دانش خود از بازار و نوسانات قیمت بر اثر عوامل روانی ابداع کرد. همچنین به تکمیل و بهبود سیستم تنکن-سن ادامه داد تا در نهایت موفق به خلق یک سیستم معاملاتی با نام ایچیموکو کینکو هیو یا «نمودار متعادل در یک نگاه» شد.

سیستم معاملاتی ایچیموکو

او در ادامه زندگی خود به توسعه سیستم معاملاتی ایچیموکو ادامه داد و خوش فکری و تجربه‌اش در بین معامله‌گران ژاپنی کاملاً تائیده شده بود. امروزه سیستم معاملاتی ایچیموکو به عنوان یک سیستم معتبر در سراسر جهان و ابزار مهم تحلیل تکنیکال شناخته می‌شود. در ادامه به معرفی جزئیات و کاربرد این سیستم معاملاتی در ترید می‌پردازیم.

ایچیموکو چیست

ایچیموکو کینکو هیو در لغت به معنای «نمودار متعادل در یک نگاه» است. آکادمی nekoumoku، به عنوان منبعی برای این گفتار، ذکر می‌کند که این نام از آن‌جا انتخاب شده است که  در سیستم ایچیموکو با یک نگاه می‌توان وضعیت بازار را دریافت. این امر با توجه به میانگین‌های متحرک، خطوط روند و نمودار ابری حاصل از انتقال شاخص‌ها در زمان حاصل می‌شود.

ایچیموکو به عنوان یک ابزار تحلیلی، برای پیش بینی روند بازار و نقاط ورود و خروج معاملات استفاده می‌شود و یک چارت کامل و جامع را به صورت گرافیکی به نمایش می‌گذارد که شامل پنج جزء اصلی است. در آکادمی nekoumoku این اجزا به این شکل تعریف می‌شود:

 1. خط تنکسن (Tenkan-sen) یا خط آبی، از میانگین بالاترین و پایین‌ترین قیمت در ۷ دوره گذشته به دست می‌آید. این خط همراه با قیمت حرکت می‌کند و نشان‌دهنده وضعیت بازار در کوتاه‌ترین زمان است.
 2. خط کیجن-سن (Kijun-sen) یا خط قرمز از میانگین بالاترین و پایین‌ترین قیمت در ۲۲ دوره گذشته بدست می‌آید. این خط تغییرات قیمت در میان‌مدت را نشان می‌دهد.
 3. چیکو اسپن (Chiku Span) همان خط قیمت است که ۲۶ دوره به عقب منتقل شده است.
 4. ابر ایچیموکو عضو بعدی این سیستم است که از دو خط سنکواسپن A و سنکواسپن B تشکیل شده است. سنکواسپن A میانگین خط تنکن-سن کیجن-سن است که در ۲۶ روز به جلو منتقل شده است. سنکواسپن B نیز میانگین قیمت بالا و پایین در ۲۵ روز گذشته است که ۲۶ روز به جلو منتقل می‌شود.

ایچیموکو چیست

تحلیل تکنیکال چیست

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی یک ابزار است که به کمک آن می‌توان الگوهای قیمت را دریافت، نمودارهای قیمت را تحلیل کرد و حجم معاملات را بررسی کرد. این روش با شاخص‌های مختلف و روش‌های ریاضی به معامله‌گران اطلاعاتی در مورد آینده بازار و روند تغییرات قیمت بدست می‌دهد. به این صورت معامله‌گران می‌توانند برای خرید و فروش تصمیم‌گیری کنند. افرادی که به تازگی وارد کار معامله در بازار می‌شوند، می‌توانند از تحلیل تکنیکال برای ترسیم یک نقشه راه واضح در بازار استفاده کنند.

در تحلیل تکنیکال از اجزای مختلفی استفاده می‌شود. این اجزا عبارتند از:

 1. نمودارهای قیمت: شمع قیمت یا Candlestick، نمودار خطی یا Line، و نمودار میله‌ای )‌Bar) از جمله موارد مورد استفاده در این بخش هستند. این نمودارها قیمت‌های باز و بسته شدن بازار یا بالاترین و پایین‌ترین قیمت را در یک دوره زمانی خاص نشان می‌دهند که توسط کاربر تعیین می‌شود.
 2. میانگین متحرک یا Moving Average: ابزاری که از میانگین قیمت استفاده می‌کند تا یک خط منحنی برای ترسیم روند عمومی بازار نشان دهد.
 3. شاخص‌های قیمت یا Price Indicators: شاخص‌هایی مانند ارزش نسبی (Relative Strength Index – RSI) و مک دی (Moving Average Convergence Divergence - MACD) که نشان دهنده افزایش فشار یا کاهش فشار خرید و فروش در مورد معامله است.
 4. الگوهای نموداری یا Chart Patterns: این نقاط این پتانسیل را دارند که تغییر در روند بازار را نشان دهند.
 5. خطوط اهمیت یا Trendlines: این خطوط نیز شاخص‌هایی هستند که روند بازار را تعیین می‌کنند.
  معامله‌گران معمولاً از چندین ابزار تحلیل تکنیکال به عنوان قسمتی از استراتژی معاملاتی خود استفاده می‌کنند.

کاربرد ایچیموکو در تحلیل تکنیکال با نکوموکو

برای پاسخ دادن به این سوال که کاربرد ایچیموکو در تحلیل تکنیکال چیست باید بدانید که سیستم معاملاتی ایچیموکو، شاخص‌های مختلفی برای تجزیه و تحلیل روند بازار دارد. با این شاخص‌ها، می‌توان نقاط ورود و خروج به معاملات، سیگنال خرید یا فروش یا تحلیل بازار را انجام داد. این سیستم ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر سیستم‌ها متمایز می‌کند. در زمان آموزش سیستم معاملاتی ایچیموکو، مربیان فهرستی از این ویژگی‌ها عرضه می‌کنند که بعضی از آن‌ها در ادامه آمده است:

 1. خطوط چندگانه: وجود چندین خط در این سیستم، آن را به سیستمی جامع برای نمایش همه جنبه‌های بازار تبدیل کرده است.
 2. پویایی در زمان: خطوط ایچیموکو با زمان جابه‌جا می‌شوند. همچنین این خطوط را می‌توان بر اساس طول دوره تنظیم کرد. به همین دلیل این سیستم تغییرات بازار را به خوبی آشکار می‌سازد.
 3. سیگنال گیری: تشخیص سیگنال خرید و فروش برای معامله‌گران بسیار حیاتی است. در سیستم ایچیموکو سیگنال‌گیری به سادگی صورت می‌گیرد.
 4. تناسب برای بازارهای مختلف: سیستم ایچیموکو را می‌توان در همه بازارهای مانند ارز، سهام و طلا به کار برد.
 • کاربرد ایچیموکو در تحلیل تکنیکال با نکوموکو

سیستم ایچیموکو به ارائه اطلاعات جامع در مورد بازار بر جنبه‌های مختلف بازار تمرکز دارد و تنها روی یک جنبه متمرکز نیست. پویایی خطوط به خوبی پاسخگوی نیاز معامله‌گر برای تشخیص روند بازار است. این سیستم در بازه‌های زمانی مختلف،‌ از دقیقه گرفته تا بازه‌های هفتگی، کارآمد است و با مدل‌های بلند مدت هم قابل استفاده است. بنابراین ایچیموکو و آموزش ایچیموکو یک ابزار چند منظوره برای معاملات بازار است. شما می‌توانید اطلاعات تخصصی‌تر در این حوزه را با مراجعه به وبسایت مجموعه نکوموکو، به دست بیاورید.

نوشتن دیدگاه