معرفی مفهوم NFT | توکن غیرقابل تعویض چیست و چطور کار می کند؟

یکی از مفاهیم و اصطلاحات بسیار جدید که امروزه در زمینه فعالیت های مجازی و معاملات نوین به کار می رود، توکن غیرقابل تعویض یا همان ان اف تی است. احتمالا شنیده اید، که بعضی افراد محصولات و آثار مختلفی را در این فرمت عرضه می کنند و بعضا به هزینه های زیادی می فروشند.
در دنیای حاضر که احتمال کپی برداری و ایجاد آثار تقلبی زیاد است؛ افراد به دنبال روش هایی هستند، که به وسیله آن اصالت اثر خود را اثبات کنند. حتی برای اینکه شما بتوانید مالکیت خود را بر یک اثر به تایید برسانید، نیازمند ابزار قابل اطمینان برای این کار هستید. یکی از این ابزار که به منزله یک کد یا شناساگر منحصر به فرد برای هر محصولی در حوزه فعالیت های دیجیتال است؛ ان اف تی می باشد. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر این مفهوم می پردازیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

معرفی مفهوم NFT | توکن غیرقابل تعویض چیست و چطور کار می کند؟

NFT (ان اف تی) چیست؟

شاید اولین جایی که در آن به این کلمه توجه کرد اید و به گوشتان خورده است در زمینه بلاک چین و ارز های دیجیتال بوده است. در واقع این مفهوم در تمام زمینه های مالی کاربرد دارد و می توانید با به کارگیری صحیح آن حتی به درآمد های بالایی دست پیدا کنید.
این اصطلاح مخفف عبارت انگلیسی Non Fungible Token یا به فارسی توکن غیرقابل تعویض است. در ادامه مطلب بیشتر به توضیح این عبارت می پردازیم؛ اکنون به این مورد اشاره می کنیم که اصول ارزشمند شدن ان اف تی در واقع همین تعویض ناپذیر بودن آن است. این مسئله باعث می شود که یک اثر در زمان تبدیل به این فرمت، به دلیل خاص بودن بسیار ارزشمند شود.
البته باید این نکته را مد نظر قرار دهید که در دنیای اقتصاد برای خرید و فروش هر چیزی قوانین عرضه و تقاضا حاکم هستند. بعضی اگر برای محصول شما تقاضایی وجود نداشته باشد هر چقدر که عرضه کم باشد و محصول شما منحصر به فرد باشد؛ باز هم در فروش آن اقبالی نخواهید داشت.

NFT (ان اف تی) چیست؟

تفاوت توکن قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه چیست؟

همان طور که گفتیم نقطه قوت و در واقع متمایز کننده این مورد، غیرقابل عوض کردن آن است. انسان از دیرباز با واژه و معنای تعویض سر و کار داشته است. از زمان مبادله کالا به کالا تا الان که پول های کاغذی و مجازی در تجارت استفاده می شوند.
اگر بخواهیم تفاوت توکن های تعویض پذیر و تعویض ناپذیر را برای شما شرح دهیم؛ ساده ترین کار استفاده از مثالی ساده است. یک پول کاغذی یا سکه را در نظر بگیرید؛ اگر شما یک اسکناس هزار تومانی را به فردی قرض دهید، برای شما اهمیتی ندارد که فرد مذکور همان اسکناس یا یک اسکناس هزار تومانی دیگر را به شما برگرداند. در واقع این اسکناس را یک توکن تعویض پذیر می توان در نظر گرفت.
حالا یک نقاشی قیمتی که توسط یک نقاش معروف کشیده شده است و تنها یک نسخه دارد را فرض کنید. این نقاشی از هر نظر، از جمله مواردی مثل رنگ به کار رفته در آن، زمان کشیده شدن و موارد مختلف با سایر آثار مشابه دیگر متفاوت است. و در واقع قابل تعویض نیست، ان اف تی اینگونه است. هر توکن تعویض ناپذیر از موارد مختلفی تشکیل شده است که آن را با موارد دیگر متفاوت می کند.

تفاوت توکن قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه چیست؟

نحوه کارکرد ان اف تی به چه شکل است؟

با رونق گرفتن بازار ارز های دیجیتال در دنیا و به دنبال آن در کشورمان، کمتر کسی است که اصطلاحات این بازار به گوشش نخورده باشد. از جمله مواردی که در این بحث مد نظر ما قرار دارد؛ بلاک چین است. بلاک چین بستری است که به اشخاص اجازه استفاده از ان اف تی را می دهد.
قبل تر اشاره کردیم که هر توکن غیر قابل تعویض انحصاری است، یعنی در آن واحد تنها متعلق به یک شخص است. این ان اف تی ممکن است دارایی مجازی مثل یک ایمیل، عکس گرافیکی و این چنین موارد غیر فیزیکی باشد و یا هر شی که یک نمایه از آن موجود است. بنابراین حتی یک نقاشی فیزیکی نیز می تواند به ان اف تی تبدیل شود.
زمانی که فرد می خواهد این ان اف تی را خرید و فروش کند، از بستر بلاک چین که به آن اشاره کردیم استفاده می کند. این بستر به شما اجازه می دهد تا به راحتی این معاملات را در فضای مجازی انجام دهید.

نحوه کارکرد ان اف تی به چه شکل است؟

چگونه NFT بخریم؟

در جهان دیجیتال قبل از شروع فعالیت های تجاری به موارد پیش نیازی باید دسترسی داشته باشید. اولین موردی که به آن نیاز پیدا خواهید کرد یک کیف پول دیجیتال است. این کیف پول به شما این اجازه را می دهد تا فضایی شخصی برای ذخیره دارایی های مجازی خود داشته باشید.
برای ساخت این کیف پول می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید که توضیح آنها در این مطلب نمی گنجد. مرحله بعدی خرید مقدار مورد نیاز از ارز دیجیتالی است که ان اف تی شما را می پذیرد. معمولا ارزهای مربوطه اتر یا سولانا هستند که با مراجعه به صرافی های دیجیتال می توانید آنها را خریداری کنید. بعد از خرید ارز و انتقال آن به کیف پول خود می توانید به خرید توکن ها از جمله توکن های تعویض ناپذیر بپردازید.

چگونه NFT بخریم؟

ساخت NFT چگونه انجام می‌شود؟

با توجه به توضیحاتی که درباره این توکن های بی همتا یا غیر مثلی دادیم؛ شاید به این فکر افتاده باشید که از آنها کسب درآمد کنید. امروزه کسب درآمد از این روش بسیار جذاب است و افراد مختلفی از سنین گوناگون و بدون توجه به محل سکونت خود درآمد های خوبی به دست می آورند.
یکی از راه های درآمدزایی از این روش خرید و فروش انواع آن است؛ اما اگر به فکر درآمدی بیشتر و بهتر هستید، می توانید خودتان ان اف تی بسازید و عرضه کنید. در ادامه سعی می کنیم مراحل ساخت آن را به صورت ساده برای شما بیان کنیم.
ابتدا باید به این مورد توجه ویژه داشته باشید که هر توکن بی همتا که روی یک شبکه بلاک چین خاص ایجاد می شود تنها می تواند بر روی همان بستر خرید و فروش شود. از بزرگترین بستر های بلک چین که برای این کار استفاده می شود، می توان به اتریوم اشاره کرد که از وسیع ترین شبکه های حال حاضر است.
نکته بعدی و مهم، انتخاب دارایی است که می خواهید آن را توکنیزه کنید. توجه داشته باشید که از نظر حقوقی حتما باید مالک آن دارایی باشید، تا در زمان فروش توکن آن به مشکلات حقوقی و قضایی برخورد نکنید.
مراحل بعدی زیاد سخت نیستند؛ همانطور که گفتیم یک کیف پول تهیه کنید و مقداری ارز مرتبط بخرید. بعد از فراهم کردن کیف پول و ارز مناسب از پلتفرم های موجود برای ایجاد توکن مثل رریبل، اوپن سی و یا سایر پلتفرم های در دسترس می توانید استفاده کنید.
زمانی که بستر دلخواه را انتخاب کردید، کیف پول را به آن متصل می کنید و با ایجاد یک کلکسیون در این بستر، اطلاعات توکن مد نظر خود را وارد می کنید. فایلی که وارد می کنید می تواند هر محتوای دیجیتالی باشد، می توانید عکس و یا گیف را به عنوان مثال آپلود کنید. ان اف تی ساخته شده را می توانید با قیمت ثابت یا به صورت حراج عرضه کنید. در نهایت باید هزینه ساخت را بپردازید که تنها پولی است که شما هزینه می کنید.

ساخت NFT چگونه انجام می‌شود؟

موارد استفاده از NFT

از مهم ترین موارد استفاده این توکن ها، توسط هنرمندان است. منحصر به فرد بودن این ابزار به ما کمک می کند تا اختصاصی بودن آثار هنری مثل نقاشی ها، تصاویر و یا موسیقی ها را حفظ کنیم و از کپی برداری و تقلب در آن جلوگیری شود.
در صنعت گیم و بازی نیست برای آیتم های منحصر به فرد در بازی، افراد از این روش بهره می برند. حتی امروزه در تجارت و برای تبدیل اموال فیزیکی و غیره به یک سند دیجیتال می توانید، از ان اف تی ها کمک بگیرید. هرچند موارد گفته شده هنوز به زمان نیاز دارند تا در بین عموم مردم پرطرفدار شوند؛ زیرا افراد زیادی هستن که به این شیوه ها عادت ندارند.

مزایا و معایب ان اف تی

از مهمترین مزایای این تکنولوژی می توان به کمیاب بودن آن اشاره کرد که باعث هر چه بیشتر ارزشمند شدن آن می شود. از موارد دیگر می تون به تضمین اصالت اشاره کرد. این توکن ها را هیچ فردی نمی تواند تغییر دهد و بازنویسی کند و به همین دلیل مالکیت آن برای فرد سازنده محفوظ است، اما این مورد مشکلی در خرید و فروش آن ایجاد نمی کند.
اما اگر بخواهیم به معایب این توکن ها اشاره ای کرده باشیم، سرعت کم انجام فعالیت های مرتبط با آن ها است و اینکه عملا پشتیبانی مناسبی برای آن ها در دسترس نیست.

مزایا و معایب ان اف تی

فهرست بهترین NFT ها

NFT های زیاد و متنوعی در دنیای دیجیتال وجود دارد که اگر بخواهیم بهترین های آنها را بشماریم می توانیم به مواردی مثل "همه 5000 روز اول" یا "کلاک" اشاره کنیم. این توکن ها شاید صرفا یک عکس یا گیف به نظر برسند؛ اما آنقدر طرفدار داشته اند که بعضا چندین میلیون دلار پول برای خرید آنها هزینه شده است. از مورد دیگر می توان از اولین توییت ارسال شده در شبکه اجتماعی توییتر اشاره کرد که به قیمت بالایی به فروش رفت.
باید توجه داشته باشید که همه ان اف تی ها از این اقبال برخوردار نیستند و تنها معدود مواردی هستند که سازنده خود را به ثروت افسانه ای یک شبه می رساند. جذابیت کار شما باید به گونه ای باشد که افراد را ترغیب به هزینه های بالا برای اثر تولید شد کند تا بتوانید درآمد مناسبی را از این کار داشته باشید.

نوشتن دیدگاه