راهنمای انتخاب روش ذخیره امن ارزهای دیجیتال

رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی داشته‌اند. هرروزه افراد بیشتری تمایل به سرمایه گذاری در این بازار دارند. هرچند با افزایش کاربرد ارزهای دیجیتال، امکان سرقت و هک این سرمایه ها هم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین هرکسی که قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارد باید راه امنی برای ذخیره سازی ارزهای خود پیدا کند.

ارزهای دیجیتال به اصطلاح در کیف پول یا والت نگه داری می‌شوند، اما مهم‌ترین ویژگی‌ای که صاحب رمزارز باید مد نظر داشته باشد، امنیت کیف پول است. روش‌های ذخیره رایج که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل کیف پول‌های امانی، سرد، گرم و کاغذی است. در این مقاله به انواع روش‌های امن ذخیره ارزهای دیجیتال و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا

بهترین روش‌های ذخیره رمز ارز، استفاده از کیف پول‌های فیزیکی است که برای ذخیره بلند مدت کاربرد دارند. کیف پول‌های سرد (یا آفلاین) یکی از راه‌های حفظ ارزهای دیجیتال و کاملاً امن است. چنانکه این کیف پول‌ها دسترسی همیشگی به اینترنت ندارند. کاربران ممکن است بخاطر دزدی، ایراد کامپیوتری، فراموش کردن رمزهای عبور یا بسیاری موارد دیگر، سرمایه رمزارز خود را از دست بدهند.

هیچ روش ذخیره سازی رمزارزی 100% امن نیست، اما استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری، می‌تواند تا حد قابل توجهی، امنیت نگه داری ارز دیجیتال را افزایش دهد. همان‌طور که گفته شد، کیف پول‌های سخت افزاری، اتصال مداوم به اینترنت ندارند. در نتیجه کاملاً در مقابله هکرها مصون است. با توجه به این‌که همیشه خطر به سرقت رفتن سرمایه وجود دارد، فرد باید حداکثر تدابیر امنیتی را برای جلوگیری از تهدیدات امنیتی از قبیل هک شدن در نظر بگیرد. چند مورد از این تدابیر امنیتی عبارت اند از:

  • استفاده از VPN می‌تواند به مخفی کردن مکان و IP شما کمک کند. در نتیجه هکرها سخت‌تر به والت شما دسترسی خواهند داشت. توصیه می‌شود که اگر از وای فای عمومی یا اتصالات نا امن اینترنتی استفاده می‌کنید، حتماً VPN خودتان را روشن کنید.
  • برای جلوگیری از هک شدن، همیشه امنیت دستگاه خود را بالا ببرید. نصب آنتی ویروس‌ها و آپدیت نگه داشتن سیستم عامل، می‌تواند تا حد زیادی از ورود بدافزارهایی که والت شما را جاسوسی می‌کنند، جلوگیری کند.
  • برای تمام حساب‌های کاربری خودتان از جمله ایمیل که می‌توان از طریق آن، رمزهای دیگر را بازیابی کرد، رمز عبوری قوی انتخاب کنید. ترجیحاً برای حساب‌های مختلف، رمز یکسان استفاده نشود.
  • نسبت به حملات فیشینگ آگاه باشید. هکرها ممکن است از طریق ارسال لینک یا پیغام‌های حاوی بدافزار، به والت شما یا اطلاعات حساب شما دسترسی پیدا کنند.
  • رمز عبور دوعاملی و تأییدیه تراکنش از طریق اس ام اس، یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند امنیت والت شما را بالا ببرد. اگر از کیف پول نرم افزاری استفاده می‌کنید، حتماً ارائه کننده خدماتی را انتخاب کنید که این امکانات را داشته باشد.
  • ذخیره ارز دیجیتال با امنیت بالا

ذخیره ارز دیجیتال در یک کیف پول امانی (حضانتی)

کیف پول‌های امانی در اصطلاح حضانتی یا custodial نامیده می‌شوند. این نوع والت‌ها توسط شخص ثالثی مدیریت شده و ممکن است برای بعضی از افراد که آشنایی کافی یا اطلاعات لازم برای استفاده از کیف پول‌های دیگر را ندارند، مناسب باشد. در عین حال، این روش ذخیره سازی رمز ارز، امن‌ترین راه برای ذخیره سازی بلند مدت نیست.

کیف پول‌های حضانتی نسبت به هک شدن مصون نیستند و کاربران کنترل کافی روی سرمایه خود ندارند. اگر ارائه دهنده خدمات کیف پول امانی به لحاظ امنیتی با مشکلی مواجه شود، ممکن است شما سرمایه رمزارز خود را از دست بدهید. بنابراین توصیه می‌شود که اولاً مبالغ کمی در کیف پول امانی ذخیره شود و ثانیاً در صورتی که لزومی بر ذخیره سازی رمزارز در این کیف پول‌ها وجود دارد، حتماً تضمین لازم از ارائه کننده خدمات اخذ شود.

ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول سخت افزاری (سرد)

کیف پول‌های سرد نوعی کیف پول فیزیکی هستند که سرمایه‌های رمزارز شما را ذخیره می‌کنند. این راه امن‌ترین روش ذخیره ارزهای دیجیتال است. چراکه این نوع کیف پول‌ها هیچ اتصال اینترنتی‌ای ندارند. بلکه صرفاً زمانی نیاز به اتصال اینترنتی پیدا می‌کنند که صاحب آن بخواهد انتقالش دهد. بنابراین سرمایه‌های موجود در این کیف پول، نمی‌تواند توسط هکرها سرقت شود. البته باید دقت شود، افرادی که مرتباً نقل و انتقال رمزارز انجام می‌دهند، ممکن است در استفاده از این کیف پول‌ها به مشکل بخورند.

موقع انتخاب کیف پول سخت افزاری یا سرد، باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار داد؛ از جمله قیمت و انواع مختلف رمزارزهایی که این کیف پول می‌تواند ذخیره کند و سهولت استفاده از آن. کیف پول سرد برای مقادیر پایین ارزهای دیجیتال، ممکن است لزومی نداشته باشد. هرچند برای سرمایه گذاران جدی و حرفه‌ای، کیف پول سرد انتخاب هوشمندانه‌ای است. کیف پول سرد حتی در طول سال‌ها، سرمایه شما را حفظ کرده و هر موقع به آن نیاز داشته باشید در دسترس قرار می‌گیرد.

ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول سخت افزاری (سرد)

دو مورد از بهترین برندهایی که کیف پول سخت افزاری تولید می‌کنند، عبارت اند از Trezor و Ledger. این دو شرکت کیف پول‌هایی برای ذخیره ارزهای دیجیتال ساخته‌اند تا کاربرانی که می‌خواهند سرمایه خود را امن نگه دارند از این محصولات بهره ببرند. هرچند باید توجه داشت که این محصولات برخلاف کیف پول کاغذی و گرم، باید خریداری شوند. لذا دارای قیمت هستند و به همین دلیل برای کسانی که از حد بیشتری ارز نگه داری می‌کنند، مناسب است.

ذخیره ارز دیجیتال در یک کیف پول نرم افزاری (گرم)

کیف پول نرم افزاری یا گرم، نوعی والت است که رمز ارزهای شما را به صورت آنلاین نگه داری می‌کند. این روش به لحاظ دسترسی نسبت به کیف پول‌های سخت افزاری یا سرد بهتر است. هرچند این کیف پول‌ها به علت آنلاین بودن، می‌توانند مورد حمله هکرها قرار بگیرند. به همین دلیل سرمایه گذار نسبت به امنیت کیف پول خود حساس است.

در صورتی که کیف پول نرم افزاری استفاده می‌کنید، حتماً رمز عبور، ورود دوعاملی و تأییدیه تراکنش با شماره موبایل را فعال کنید. البته در صورتی که سرمایه زیادی را نگه‌داری می‌کنید، بهترین راه، کیف پول سخت افزاری است، اما افرادی که در اصطلاح ترید می‌کنند، برای گردش سرمایه‌های خود بین صرافی، بازار و ذخیره ارزهای دیجیتال، معمولاً به کیف پول‌های گرم نیاز پیدا می‌کنند.

بعضی از امن‌ترین ارائه کنندگان خدمات کیف پول آنلاین یا به اصطلاح نرم افزاری، عبارت‌اند از coinbase، Exodus و gemini. بهترین کیف پول برای افراد تازه کار، coinbase است. برای کاربران دسکتاب بهترین انتخاب کیف پول exodus است که رابط کاربری بهینه و مناسبی دارد. برای کاربران موبایل هم نرم افزار Gemini انتخابی امن برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال است. هر سه پلتفرمی که نام برده شد، امنیت را برای حفظ رمزارزها در نظر گرفته‌اند. هرچند باید به خاطر داشت که هیچ کیف پول آنلاینی نمی‌تواند نسبت به هک شدن و تهدیدات آنلاین مقاوم باشد.

ذخیره ارز دیجیتال در یک کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی، یک کاغذ است که رمز ارز شما را نگه داری می‌کند. این روش ارزان‌ترین راه ذخیره سازی رمزارز است، اما در عین حال بیشترین ریسک را دارد. کیف پول کاغذی نسبت به آسیب‌های فیزیکی حساس هستند. همچنین ممکن است گم شوند یا حتی به سرقت بروند.

اگر کسی به کیف پول کاغذی شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند به سادگی رمزارزهای شما را به سرقت ببرد. به همین خاطر، توصیه می‌شود که مبالغ کمتری در کیف پول کاغذی ذخیره شده یا زمان نگه داری آن کوتاه مدت باشد.

برای ایجاد کیف پول کاغذی قابل اطمینان، از یک تولید کننده کیف پول آنلاین (Online wallet generator) استفاده کنید. در نظر داشته باشید که همه این تولید کننده‌ها قابل اطمینان نیستند. ترجیحاً از وبسایت‌هایی استفاده کنید که بازخورد مثبتی داشته باشند. بعد از پرینت گرفتن آدرس و رمز عبور، کاغذ را در جایی امن ذخیره کنید. به خاطر داشته باشید که از آن‌جایی که کاغذ به آسیب‌های فیزیکی حساس است، بهتر است در مکانی باشد که کمترین رطوبت و کمترین دسترسی به آن وجود داشته باشد.

ذخیره ارز دیجیتال در یک کیف پول کاغذی

در نتیجه با توجه به مواردی که تا الان گفته شد، امن‌ترین روش نگهداری و ذخیره ارزهای دیجیتال، کیف پول سخت افزاری است. همچنین کیف پول کاغذی که دسترسی مداوم به اینترنت ندارد هم می‌تواند امن باشد، اما معایب خاص خود را دارد.

هر فرد متناسب با نیاز و روش سرمایه گذاری‌اش باید والت مد نظر را انتخاب کند. همان‌طور که گفته شد، کیف پول‌هایی که به اینترنت متصل نیستند، مناسب افرادی است که تراکنش‌های کمتری انجام می‌دهند. در نتیجه افرادی که از کیف پول‌های نرم افزاری استفاده می‌کنند، هر لحظه امکان حمله هکری به سرمایه‌های‌شان وجود دارد. در نتیجه بهتر است بیشترین تدابیر امنیتی را برای کیف پول در نظر بگیرید.  

نوشتن دیدگاه