عوارض خرید دلار با کارت ملی

یکی از اقدامات جالبی که دولت برای فروش ارز در ایران در نظر گرفت، امکان خرید دلار و ارز با کارت ملی بود. در سال‌های گذشته، محدودیت نسبتاً زیادی برای خرید دلار با کارت ملی وجود داشت، اما امسال این محدودیت برداشته شد و باعث شد تا همه مردم بتوانند با کارت ملی خودشان، 5000 یورو یا معادل آن ارز دریافت کنند. با توجه به اختلاف قیمت ارز خریداری شده در بازار آزاد و با کارت ملی، بسیاری از افراد علاقه مند شدند که با خرید دلار سودی به جیب بزنند. اکثر این افراد با عوارض خرید دلار با کارت ملی آشنایی ندارند و تصور می‌کنند که خرید دلار با کارت ملی، می‌تواند فقط سودمند باشد.

با وجود تغییراتی که در ارز سهمیه‌ای از سوی دولت ایجاد شده است، به نظر می‌رسد که تدابیری برای عوارض خرید دلار با کارت ملی وجود داشته باشد. بنابراین اگر می‌خواهید با خرید ارز سهمیه‌ای، سودی به جیب بزنید و به درآمد بالایی برسید، بهتر است که دقت بیشتری روی این موضوع داشته باشید و بی‌گدار به آب نزنید. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با معایب خرید دلار با کارت ملی و زنگ خطرهای انجام این کار آشنا کنیم.

آیا یارانه قطع می شود؟

در سال گذشته، همه مردم قادر به خرید 2000 یورو یا معادل آن بودند، اما در سال جدید، ارزش سهمیه‌ای افزایش پیدا کرد و دولت اعلام کرد که همه مردم می‌توانند با کارت ملی خودشان معادل 5000 یورو ارز سهمیه‌ای خریداری کنند. با توجه به اختلاف قیمت دلار و ارز سهمیه‌ای با قیمت دلار در بازار، بسیاری از مردم برای این‌که سودی به جیب بزنند، علاقه مند به خرید دلار با کارت ملی شدند. در سال گذشته و همزمان با ارائه ارز سهمیه‌ای با مقدار پایین‌تر، دولت نه تنها بیان کرد که ارز سهمیه‌ای تأثیری روی یارانه دریافتی افراد ندارد، بلکه حتی با توجه به نظر دولت، یارانه با خرید 2000 یورو با کارت ملی قطع نمی‌شد، اما در سال جدید و همزمان با افزایش میزان ارز سهمیه‌ای، صحبت‌ها در مورد قطع یارانه با خرید دلار با کارت ملی تغییر کرده است.

آیا یارانه قطع می شود؟

طبق نظریه جدید وزارت رفاه، افرادی که اقدام به خرید دلار با کارت ملی، آن هم به اندازه حداکثر سقف می‌کنند، در دهک پایین قرار ندارند که یارانه به آن‌ها اختصاص داده شود. بلکه در دهک بالا قرار می‌گیرند و رفاه مالی زیادی دارند که توانسته‌اند اقدام به خرید ارز و دلار با کارت ملی کنند. با توجه به اینکه اطلاعات خریدار دلار با کارت ملی آن در سامانه ثبت می‌شود، به راحتی وزارت رفاه قادر به قطع کردن یارانه این افراد خواهد بود. البته به طور دقیق مشخص نیست که این موضوع تا چه اندازه می‌تواند محقق شود. ولی می‌تواند یک هشدار و عارضه برای خرید دلار با کارت ملی باشد.

زنگ خطر برای اجاره‌دهندگان "کارت ملی" در خرید دلار

یکی از مواردی که بسیار در سال های اخیر به ویژه در زمان افزایش ارز سهمیه‌ای شاهد هستیم، این است که افراد کارت ملی خود را برای خرید دلار اجاره می‌دهند. همان‌طور که توضیح داده شد، دولت این امکان را برای افراد در نظر گرفته است که بتوانند با کارت ملی خودشان، 5000 یورو یا معادل آن را ارز از صرافی‌ها دریافت کنند. اختلاف قیمت ارز در بازار آزاد و ارز سهمیه‌ای بسیار زیاد است و می‌تواند باعث سود بسیار زیادی شود. همین موضوع باعث شده تا بعضی از افرادی که در بازار خرید و فروش ارز فعالیت می‌کنند از دارندگان کارت ملی تقاضا کنند که کارت ملی خودشان را در اختیار افراد قرار دهند تا امکان خرید دلار سهمیه‌ای برای آن‌ها با تعداد بالا فراهم شود. از این جهت یک سود نسبتاً خوبی را هم به افراد اجاره دهنده کارت ملی می‌دهند و آن‌ها راضی به انجام این کار می‌شوند.

فارغ از این‌که عوارض خرید دلار با کارت ملی می‌تواند متوجه این دسته از افراد شود. یکی از مهم‌ترین معایب خرید دلار با کارت ملی، قطع رایانه است. موضوعی که هنوز به صورت صریح توسط دولت بیان نشده، اما منطق و زمزمه‌های موجود نشان می‌دهد که افرادی که اقدام به خرید دلار با کارت ملی می‌کنند، در دهک پایین قرار نمی‌گیرند که یارانه به آن‌ها ارائه شود. با وجود قوانین مالیات هم، بعید نیست که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد افزایش مالیات برای افرادی باشیم که اقدام به خرید ارز سهمیه‌ای کرده‌اند.

زنگ خطر برای اجاره‌دهندگان "کارت ملی" در خرید دلار

بنابراین یک زنگ خطر برای اجاره دهندگان کارت ملی در خرید دلار وجود دارد و آن هم این است که احتمال قطع شدن یارانه این افراد وجود دارد. بنابراین آن‌هایی که می‌خواهند به سود بالایی از خرید دلار سهمیه ای برسند، توجه کنند که به هر کارت ملی فقط 5000 یورو اختصاص داده می‌شود و بعد از این‌که سود خودتان را دریافت کردید، دیگر تا سال‌ها قادر به دریافت یارانه نقدی خودتان که از سوی دولت پرداخت می‌شود، نخواهید بود. پس هرگز کارت ملی خود را به خریداران کارت ملی سهمیه‌ای اجاره ندهید، به ویژه اگر به پول یارانه نیاز دارید.

نوشتن دیدگاه