منظور از هش تراکنش چیست؟ TXID تراکنش ارز دیجیتال چطور پیدا می‌شود؟

فناوری بلاک چین غیرمتمرکز است. به این معنی که تراکنش‌های مالی و داده ها، تحت کنترل هیچ نهادی یا دولتی نیست و آن‌ها نمی‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در حالی که اثبات و پیگیری تراکنش‌های انجام شده معاملات بر بستر بلاک چین، برای یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر امکان پذیر است. چنین چیزی توسط ابزاری به نام TXID امکان‌پذیر است.

در این مقاله قرار است به سوال منظور از هش تراکنش چیست، به طور کامل شرح داده و موضوع TXID تراکنش ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم.

هش تراکنش چیست و چگونه می‌توان آن را پیگیری کرد؟

TXID یا هش تراکنش (Transaction Hash)، یک شناسه یا  IDمنحصر به فرد است که به منظور ردگیری وضعیت و چگونگی تراکنش یک معامله در بلاک چین به کار می رود. درواقع TXID هر تراکنش از سایر پردازش‌های مالی متمایز است و هیچ دو تراکنشی با هش یکسان وجود ندارند.

هش تراکنش یک رشته از اعداد و حروف است که از طریق یک فرآیند رمزنگاری ایجاد می‌شود و تمام اطلاعات تراکنش، از جمله آدرس ارسال کننده، آدرس دریافت کننده، مقدار پرداخته‌ها و زمان انجام تراکنش را در خود جای می‌دهد.

ویژگی‌های TXID یا هش تراکنش عبارتند از:

 • TXID یک رشته از کد و اعداد بی همتا است و هیچ دو تراکنش با TXID یکسان بر بستر بلاک چین وجود ندارد.
 • TXID  را نمی‌توان تغییر داد یا دستکاری کرد.
 •  TXID برای ردیابی تراکنش‌های ارز دیجیتال ضروری است.

هش تراکنش چیست و چگونه می‌توان آن را پیگیری کرد؟

به طور کلی وقتی یک معامله در بلاک چین اتفاق می‌افتد، به این معنی است که بین دو سرمایه گذار، مبادله ارز دیجیتال انجام شده است و یک هش تراکنش برای این معامله ایجاد شده که در دسترس ارسال کننده قرار دارد. بنابراین اگر فرد بخواهد آن را با دریافت کننده به اشتراک بگذارد ، Tx Hash از بلاک آزاد می‌شود و لینک آن در اختیار طرف دیگر معامله قرار می‌گیرد.

لینک تراکنش، حاوی آدرسی است که نشان می‌دهد ارزدیجیتال به آدرس دیگری انتقال پیدا کرده و ارسال شده است. به عبارت دیگر لینک، تمامی جزئیات معاملات را به دریافت کننده نشان می‌دهد. هش تراکنش یک کد پیگیری است که از اعداد و حروف تصادفی ساخته می‌شود و به طور معمول،64 کاراکتری است.

 آموزش روش عمومی پیدا کردن هش تراکنش

برای پیدا کردن TXID یک تراکنش ارز دیجیتال، چندین روش را می‌توانید به کار ببرید:

 • از طریق کیف پول یا ولت ارز دیجیتال خود

اکثر کیف پول‌های ارز دیجیتال،  TXID هر تراکنش را در تاریخچه تراکنش‌ها نمایش می‌دهند. یعنی شناسه TXID در فهرست تراکنش‌های کیف پول وجود دارد که به راحتی می‌توانید آن را پیگیری کنید. برای پیدا کردن TXID یک تراکنش در کیف پول خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کیف پول یا ولت ارز دیجیتال خود را باز کنید
 2. روی گزینه "تراکنش‌ها" یا "History" کلیک کنید.
 3. تراکنش مورد نظر خود را پیدا کنید.
 4. TXID  تراکنش در زیر عنوان "TXID" یا "Transaction ID" نمایش داده می‌شود.
 • از طریق یک بلاک اکسپلورر (Block Explorer)

بلاک اکسپلورر یا مرور بلاکچینی، یک پایگاه داده عمومی (سایت یا اپلیکیشن موبایل) حاوی تراکنش‌های شبکه بلاکچین است. با وارد کردن آدرس کیف پول خود در یک بلاک اکسپلورر، می‌توانید TXID تمام تراکنش‌هایی را که با آن آدرس انجام شده‌اند، مشاهده کنید.

 1. یک مرورگر بلاک چینی را انتخاب کرده و وارد آن شوید. به عنوان مثال می‌توانید وارد سایت Blockchain.com  شوید.
 2. آدرس کیف پول خود را در فیلد جستجو وارد کنید.
 3. هش تمام تراکنش‌هایی که با آدرس کیف پول شما صورت گرفته است. در بخش "TXID" یا "Transaction ID نمایش داده می شود.

 آموزش روش عمومی پیدا کردن هش تراکنش

مرورگرهای بلاک چین معروف و معتبر، عبارتند از:

 1. بلاک چین دات کام (Blockchain.com)
 2. بلاک سایفر (Blockcypher)
 3. توکن ویو (Tokenview)
 4. بلاک چیر (Blockchair)
 5. ترید بلاک (Tradeblock)
 6. کوین مارکت کپ  (CoinMarketCap)
 7. بلاک تریل  (Blocktrail)
 • از طریق پلتفرم های معاملاتی

صرافی‌های ارز دیجیتال هم معمولاً TXID تمام تراکنش‌هایی را که انجام می‌دهند، در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. برای پیدا کردن TXID یک تراکنش از طریق یک صرافی ارز دیجیتال، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد حساب کاربری خود در صرافی ارزدیجیتالی شوید که معامله در آن انجام شده است.
 2. وارد قسمت تاریخچه تراکنشHistory Transaction شده و روی آن کیلیک کنید.
 3. هش تراکنس مورد نظر شما به راحتی قابل مشاهده است.

آموزش پیدا کردن هش تراکنش در بایننس

وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شوید و بعد گزینه Wallet  را از نواری که در بالای صفحه قرار دارد، انتخاب کرده و روی Overview کیلیک کنید. به بخش تاریخچه تراکنش‌ها یا transaction History بروید. تمامی سوابق و تاریخچه سفارشات و معاملات در این بخش دیده می‌شوند. از قسمت TXID، تراکنش مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر لیست تراکنش‌ها زیاد است، از ابزار جست‌وجو یا فیلترها برای پیدا کردن تراکنش خود استفاده کنید.

در نهایت درستون هش (Hash) شناسه رمزنگاری شده تراکنش را خواهید دید. روی هش کیلیک کرده یا آن را کپی کنید. به این صورت می‌توانید هش تراکنس را در بایننس پیدا کنید.

 هش تراکنش در تراست ولت

برای پیدا کردن هش تراکنش در تراست ولت، ابتدا وارد ولت خود شده و رمزارز یا کوین مورد نظرخود را انتخاب کنید. روی گزینهtransaction History  یا تاریخچه تراکنش‌ها کلیک کنید. در قسمت وسط برنامه، دقیقاً زیر گزینه‌های دریافت و پرداخت (Send , Recive,Swap,Stake) لیست تراکنش های انجام شده، دیده می‌شود. بنابراین تراکنش مورد نظر خود را انتخاب کنید. گزینه more details قدم بعدی است. هش تراکنش در ستون مربوطه به عنوان ( Tx Hash یا Transaction Hash) ذکر شده است. روی آن کلیک کرده یا متن را کپی کنید.

کلام آخر

TXID  یا هش تراکنش یک ابزار مهم برای پیگیری تراکنش‌های ارز دیجیتال در بلاک چین است. با استفاده ازTXID، می‌توانید وضعیت تراکنش‌های خود را در شبکه بلاکچین بررسی و یپگیری کنید و از تأیید یا عدم تأیید، مطمئن شوید. همچنین، TXID  می‌تواند برای شناسایی و ردیابی تراکنش‌های مشکوک یا غیرقانونی هم استفاده می‌شود.

هش تراکنش در تراست ولت

اگر به چنین موضوعاتی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به سایر مقالات وبسایت آریانا اقتصادی سر بزنید.

نوشتن دیدگاه