منظور از لیکویید شدن در ارز دیجیتال چیست؟

لیکویید شدن در بازارهای فیوچرز، مارچین و حساب‌های دارای لوریج رخ می‌دهد و مفهوم آن در تمام بازارهای مالی به یک معنا است. زمانی که مقدار ضرر حساب معاملاتی شما نسبت به مارجین دارایی شما بیشتر باشد در اصطلاح لیکوپید می‌شوید وحسابتان توسط صرافی بسته می‌شود. لیکویید شدن در بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد، نسبت به بازارهای مالی دیگر ممکن است بیشتر اتفاق بیفتد. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می پردازیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لیکویید شدن به زبان ساده

لیکویید شدن به معنای فروش و نقد شدن دارایی‌ها است. این نقدینگی می‌تواند به کمک خود تریدر یا پلتفرم استفاده شده انجام گیرد که از لحاظ ماهیت با همدیگر فرق دارند. لیکویید یک ملاک برای میزان سرعت نقد شوندگی یک نوع سرمایه است. نقدینگی امکان خرید و فروش را تعیین می‌کند. لیکویید بودن بازار مشخص می‌کند که قیمت‌ها ثابت بوده و تحت تأثیر نوسانات معاملات بزرگ، تغییرناپذیر است.

لیکویید شدن به زبان ساده

 جلوگیری از لیکویید شدن

برای جلوگیری از لیکویید شدن در معاملات باید راهکارهای مناسبی را به کار گرفت. در زیر به معرفی راهکارهای مورد استفاده به کمک صرافی برای جبران کردن ضررها و همین طور روش‌های سرمایه گذاران برای پیشگیری از لیکویید شدن پوزیشن‌ها پرداخته می‌شود.

صندوق بیمه

صندوق بیمه یک منبع ذخیره از سرمایه لیکوییدیشن اشخاصی است که برای جبران ضررهای بیشمار وارد شده در صرافی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که پوزیشن شما در مبلغ بهتری از مبلغ ورشکستگی ( قسمتی که ضرر و مارجین اولیه با هم مساوی است) لیکویید شود، هر میزان سود آن به این صندوق وارد می‌شود. در مقابل اگر به هر علتی سیستم لیکوییدیشن مورد استفاده نتواند به موقع سفارش را ببندد و مبلغ موجودی حساب به زیر صفر برسد از سرمایه این صندوق برای جبران ضررهای منفی استفاده می‌شود.

سفارش استاپ

استاپ لاس یا حد ضرر سفارشی است که طبق آن صرافی سرمایه شما را در صورت رسیدن مبلغ ارز دیجیتال مربوطه  به یک میزان مشخص می‌بندد. سفارش حد ضرر از مهم‌ترین روش‌های مدیریتی برای پیشگیری از ضرر معاملات اهرم دار به شمار می‌رود. برای این روش باید مبلغ استاپ، اندازه پوزیشن و مبلغ فروش را تعیین کنید. با رسیدن سرمایه به قیمت استاپ، صرافی به شکل خودکار سفارش را انجام می‌دهد و اندازه تعیین شده را در مبلغ فروش می‌فروشد.

سفارشات حد ضرر با هدف به حداقل رساندن ضررها طراحی شده‌اند. هیچ قانون مشخصی برای تعیین استاپ لاس نیست، اما در کل توصیه می‌شود که آن را بین دو تا پنج درصد از اندازه ترید بگذارید. همین طور بهتر است که حد ضرر هر سفارش را به یک و نیم درصد مقدار کل حساب کم کنید.

جلوگیری از لیکویید شدن

مدیریت دستی نسبت مارجین

برای تعیین حد ضرر باید به کمک فرمول دستی زیان‌دهی حساب را تعیین کنید:

لوریج / 100 = درصد لیکوییدیشن

در این روش باید درصد حرکت بازار ارز دیجیتال برخلاف جهت پوزیشن برای لیکوئید شدن را بدانید. برای مثال تصور کنید با مارجین اولیه 100 دلاری و لوریج 4X، یک پوزیشن به بها 400 دلار باز کرده‌اید. با کمک این فرمول در حالت حرکت 25 درصدی مبلغ برخلاف سفارش فیوچرز یا مارجین، حساب شما لیکویید می‌شود.

25 درصد = 4 / 100

با رسیدن بها حساب از 400 دلار به 300 دلار، لیکوئیدیشن انجام می‌شود. با نظارت همیشگی بر نوسانات بازار باید قبل از وقوع لیکوییدیشن حساب را ببندید. با این حال از آنجایی که حرکت بازار کریپتو به سرعت است،  استفاده از استاپ لاس ابزار بهتری به شمار می‌رود.

 محاسبه قیمت لیکویید شدن

با محاسبه قیمت لیکویید شدن، می‌توانیم خسارت خود را مشخص کنیم تا از رخداد این اتفاق ناخوشایند پیشگیری کنیم.

ارزش لیکویید شدن به معنای قیمت و حالتی است که می‌توان با درصد مشخص شده مبادله لیکویید را انجام داد. در صرافی‌ها ارزش لیکویید شدن محاسبه و نشان داده می‌شود و در حالت عبور از این حالت، کل سرمایه از دست می‌رود.

در محاسبه قیمت لیکویید شدن، دو معیار بسیار مهم وجود دارند:

  •  پارامتر اول: نوع لیکویید که از لحاظ کیفیت و محتوا، نحوه چگونگی آن را تعیین می‌کند. ارزش لیکویید شدن بیشتر باعث ارائه اطلاعات مفید و به روز و با ارزش به کاربران می‌شود.
  • پارامتر دوم: تعداد لینک‌های ورودی که به صفحه مورد نظر ارجاع می‌دهند. تعداد لینک‌های ورودی باعث افزایش ارزش مثبت لیکویید شدن می‌شود.

در طرح استراتژی مبنی بر لیکویید شدن باید به این دو پارامتر مهم توجه کرد. برای محاسبه درصد لیکویید شدن از فرمول زیر استفاده می‌شود:

درصد لیکویید شدن = (افزایش / سقوط) X 100

ضریب لیکویید شدن نسبتی است که مشخص می‌کند چند درصد از ماده موجود به شکل لیکویید (مایع) تبدیل می‌شود.

برای محاسبه این ضریب از فرمول پایین استفاده می‌شود:

درصد لیکویید شدن = 100 / اهرم

اهرم در این فرمول بیانگر مقدار ماده موجود است که به شکل لیکویید تبدیل می‌شود. با قرارگیری میزان اهرم درصد لیکویید شدن را می‌توان محاسبه کرد.

ارزش لیکویید شدن به کمک اهرم در قیمت 20 درصد است. با اهرم ،5 احتمال لیکویید شدن وجود خواهد داشت. در حالت استفاده از اهرم 50 فقط 2 درصد احتمال  لیکویید شدن را خواهید داشت. به طور کلی استفاده از اهرم در این معامله سبب تحمل ضرر 33 درصدی می‌شود و در حالت رسیدن به آن 3 درصد، لیکویید می‌شوید.

بعد از لیکویید شدن

حساب‌هایی که معامله آن‌ها در بازارهای مارجین و فیوچرز انجام می‌شود و از لوریج استفاده می‌کنند، احتمال خطر لیکویید شدن برای آن‌ها وجود دارد. لیکویید شدن یک سرمایه گذار یا معامله‌گر زمانی اتفاق می‌فتد که دارایی کافی برای محافظت از پوزیشن خود ندارد. بعد از انجام معامله در صورتی که میزان ضرر مساوی با سرمایه اصلی شخص باشد، صرافی پوزیشن را به شکل خودکار می‌بندد و حساب را صفر می‌کند. بعد از لیکویید شدن حساب کاربر، اموال معامله گر با تخفیف مزایده می‌شود.

محاسبه قیمت لیکویید شدن

نتیجه‌گیری

بازار ارزهای دیجیتال بازاری پر از فرصت و ریسک سرمایه‌گذاری است. داشتن دانش کافی و افزایش مهارت در زمینه ارزهای دیجیتال از دلایل موفقیت و کسب سود کلان در این بازار است. در این مقاله با مفهوم لیکویید شدن و راه‌های جلوگیری از آن آشنا شدیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و کاهش خطرات لیکویید شدن در معاملات ارزهای دیجیتال و دستیابی به نتایج موفق با کارشناسان سایت تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه