استخراج ارز دیجیتال چیست؟ 0 تا 100 آموزش استخراج ارز دیجیتال

در دهه گذشته، ارزهای دیجیتال خیلی سریع محبوب شدند و به عنوان یکی از نوآوری‌های مهم دنیای دیجیتال شناخته می‌شوند. شاید نام‌های بیت‌کوین و اتریوم به گوش شما هم رسیده باشد، اما آیا تا به حال به طور کامل با این دنیای مرموز آشنا شده‌اید؟ آیا می‌دانید که این ارزها چطور تولید می‌شوند؟

در صورتی که به تازگی به جمع علاقمندان به استخراج رمزارزها پیوسته‌اید که نه تنها با دنیای ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند، بلکه به دنبال راه‌هایی برای کسب درآمد از این فرصت منحصر به فرد هستند. از شما دعوت می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید. با خواندن این مقاله، می‌توانید به ماجرای جذاب استخراج ارز دیجیتال و دنیای ارزهای دیجیتال وارد شوید.

استخراج ارز دیجیتال یکی از موضوعات مهم و جالب در دنیای فناوری است که نه تنها امکان درآمدزایی از ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند، به استخراج‌گران کمک می‌کند تا با شیوه‌های پیچیده معاملات این بازار علمی آشنا شوند. در این مقاله، قصد داریم یک راهنمای جامع و قابل فهم در مورد استخراج ارز دیجیتال ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا با یکدیگر مفاهیم پایه استخراج رمز ارز و روش‌های مختلف آن را کشف کنیم.

استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟ انواع استخراج ارز دیجیتال چیست؟

در ارزهای دیجیتال بر پایه بلاکچین، فرآیند استخراج به معنای طی مراحل و الگوریتمی مشخص برای افزودن یک بلوک به زنجیره بلاکچین است. در فرآیند استخراج واحدهای استخراج‌گر، با تجهیزات ویژه به حل محاسبات پیچیده ریاضی می‌پردازند. استخراج‌گری که زودتر از سایرین این کار را انجام دهد، مقداری رمز ارز به عنوان جایزه دریافت می‌کند.

در ارزهای برپایه بلاکچین در هربار تائید تراکنش، فرآیند استخراج انجام می‌شود. استخرا ج می‌تواند به دو صورت باشد.

استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟ انواع استخراج ارز دیجیتال چیست؟

  • استخراج اثبات کار یا Proof-of-Work: در این فرآیند، یک عضو از شبکه با استفاده از قدرت محاسباتی خود، یک مسأله ریاضی پیچیده را حل می‌کند تا در مقابل، حق اضافه کردن یک بلاک جدید را کسب کند.
  • استخراج اثبات سهم یا Proof-of-Stake: در این نوع استخراج، رایانه استخراج کننده براساس میزان ارزدیجیتالی که در اختیار دارد، شانس بیشتری برای افزودن بلاک دارد.
  • استخراج با CPU استخراج با GPU

تجهیزات اصلی ماینرها برای استخراج رمزارز CPU یا واحد پردازش مرکزی رایانه و GPU، یا واحد پردازش گرافیکی هستند. استخراج با CPU استفاده از پردازنده مرکزی رایانه برای اضافه کردن یک بلوک به بلاکچین است. در ابتدای پیدایش ارزهای دیجیتال، استخراج از طریق CPU رایج بود. CPU با قدرت سويیچ روی فرآیندهای همزمان، امکان انجام محاسبات در حین کار با رایانه را فراهم می‌کرد، اما با بالا رفتن حجم محاسبات، به تدریج کارایی خود برای استخراج انواع رمزارز را از دست داد. در نهایت با پیشرفت تکنولوژی و پیچیده‌تر شدن الگوریتم‌ها، استفاده از CPU به دلیل محدودیت‌هایی مثل بازده انرژی پایین و توان محاسباتی محدود، کنار گذاشته شد.

GPUها دستگاه‌هایی مخصوص پردازش‌های گرافیکی و انجام محاسبات همزمان هستند. توان بالای محاسباتی GPU موجب شد تا ماینرها بیشتر از این دستگاه‌ها به جای CPU استفاده کنند. کارت‌های گرافیکی برای رندر کردن تصاویر سه بعدی طراحی شده‌اند. بنابراین قابلیت انجام هزاران محاسبه به صورت همزمان را دارند. به همین دلیل GPU برای انجام محاسبات استخراج مناسب هستند.

به طور کلی، استفاده از GPU برای استخراج رمزارزها به دلیل بازدهی و سرعت بالاتر، هزینه کمتر و در نتیجه سودآوری بیشتر، گزینه بهینه‌تری نسبت به CPU است. البته استفاده از CPU برای آشنایی اولیه و تجربه کسب مهارت‌های لازم در زمینه استخراج هم مهم است. در نهایت انتخاب نوع تجهیزات، بستگی به عواملی مثل سرمایه در دسترس، هزینه برق منطقه و نوع ارز مورد نظر دارد.

استخراج با ASIC استخر استخراج

استخراج با ASIC به معنای استفاده از یک سخت افزار حرفه‌ای با نام Application-Specific Integrated Circuit است. این برنامه قدرت محاسباتی رایانه (نرخ تولید هش) را در واحد استخراج کننده بالا می‌برند تا در رقابت حل مسأله بررقیبان پیشی بگیرد.

در روشی دیگر برای افزایش قدرت محاسباتی، چندین واحد استخراج کننده، قدرت محاسباتی خود را با یکدیگر ادغام می‌کنند. آن‌ها با این کار، سودآوری خود در استخراج را افزایش می‌دهند. در عوض این مشارکت، سود حاصله میان شرکت کنندگان تقسیم می‌شود.

استخراج انفرادی استخراج ابری

در روش استخراج انفرادی یا Solo Mining، فرد به تنهایی و بدون اتصال به استخر استخراج یا روش‌های مشارکت در استخراج، اقدام به استخراج رمزارز می‌کند. در این روش، شانس برنده شدن پاداش استخراج کم است.

در روش استخراج ابری یا Cloud Mining، کاربران قدرت محاسباتی یک سامانه استخراج کننده را از یک شرکت اجاره می‌کنند و به این صورت وارد یک استخر ابری می‌شوند. در این استخر هر کاربر با توجه به نرخ تولید هش خریداری شده در جایزه استخراج سهیم می‌شود. در این روش کاربران بدون داشتن تجهیزات استخراج، فضا یا امکانات و تنها با تکیه بر سرمایه خود می‌توانند سودآوری داشته باشند.

استخراج با CPU استخراج با GPU

آموزش استخراج ارز دیجیتال

برای استخراج ارز دیجیتال، بادگیری در این مورد ضروری است. شرکت‌ها و آموزشگاه‌های بسیاری با دوره‌های متنوع در این مورد، کلاس‌های متنوعی ارائه می‌دهند. اینترنت نخستین منبع آموزش استخراج ارز دیجیتال است. در این دوره‌ها در مورد انواع ارزدیجیتال، انواع تجهیزات استخراج، دانش و فناری موجود برای استخراج، انواع روش‌های استخراج و استخراج کنندگان مهم صحبت می‌شود.

انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر

ارزهای دیجیتال ویژگی‌های مختلفی دارند. آن‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند مثل ارزهای معمولی، توکن‌ها و ارزهای پایه. براساس ویژگی‌های هر ارز، فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال با همدیگر متفاوت هستند. بعضی ارزهای دیجیتال، فرآیند دشواری برای استخراج دارند و نیاز به قدرت محاسباتی بالا دارند. بر همین اساس، سودآوری از استخراج ارزهای دیجیتال هم متفاوت است. در بعضی ارزهای دیجیتال، تعداد کل سکه قابل تولید محدود است. هر کاربر باید باتوجه به امکانات، هدف خود و موارد بالا ارزدیجتالی مناسب خود را برای استخراج انتخاب کند.

خرید تجهیزات استخراج ارز دیجیتال

در زمان خرید تجهیزات استخراج ارز دیجیتال باید به نوع ارز توجه داشت. بعضی رمزارزهای دستگا‌ه‌های اختصاصی خود را دارند. استفاده از سایر روش‌ها مثل GPU هم برای بیتکوین ممکن است، اما قدرت پردازش آن کمتر است. به طور عمومی برای استخراج باید به یک رایانه با GPU و قدرت محاسباتی بالا دسترسی داشت. همچین با توجه به مصرف بالای برق تجهیزات استخراج، استخراج گران در صورت لزوم باید به فکر منبع تولید کننده مناسب هم باشند.
تجهیزات استخراج ارز دیجیتال به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • دستگاه‌های ASIC: این دستگاه‌ها به طور خاص برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شده‌اند و قدرت پردازش بسیار بالایی دارند. دستگاه‌های ASIC معمولاً برای استخراج ارزهای دیجیتالی با الگوریتم‌های هش Proof-of-Work مثل بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شوند.
  • GPU یا کارت گرافیکی: این دستگاه‌ها معمولاً برای پردازش گرافیکی استفاده می‌شوند، اما می‌توانند برای استخراج ارز دیجیتال هم استفاده شوند. . GPUs معمولاً برای استخراج ارزهای دیجیتالی با الگوریتم‌های هش Proof-of-Work با نرخ هش پایین مثل اتریوم کلاسیک و Monero استفاده می‌شوند.

انتخاب نوع تجهیزات به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله: نوع ارز دیجیتالی که قصد استخراج آن وجود دارد، بودجه استخراج کننده و فضای فیزیکی در دسترس برای استخراج.

تجهیزات ماینینگ ممکن است هزینه‌های زیادی داشته باشند. بنابراین باید استخراج‌گر بودجه خود را به درستی مدیریت کند و به میزان سودآوری ماینینگ توجه ویژه داشته باشد. توصیه می‌شود که استخراج‌گران به جزئیات مالی مرتبط با خرید، نصب، و اجرای تجهیزات توجه کنند.

راه‌اندازی کیف پول ارز دیجیتال

بعد از فرآیند استخراج، نوبت استخراج کننده توکن یا سکه دیجیتالی می‌رسد که از نتایج زحماتش بدست آمده است. این توکن یا ارزدیجیتال باید در محلی مناسب ذخیره شود. اینجاست که راه اندازی کیف پول دیجیتال ضروری می‌شود. بعد از انتقال این جایزه به کیف پول امکان مدیریت، دخل و تصرف در آن اتفاق می‌افتد. فروش رمزارز دریافت شده، راهی معمول برای کسب سود است.

معمولاً وبسایت‌های ارز دیجیتال، کیف پول‌های متناسب با هر رمزارز را پیشنهاد می‌دهند. تعداد کیف پول‌هایی که می‌توان به صورت رایگان از آن استفاده کرد هم کم نیست. در مورد کیف پول‌های دیجیتال، امنیت هم بسیار مهم است. با توجه به اینکه هر کیف پول یک رمز خصوصی در اختیار کاربر قرار می‌دهد، دسترسی به دارایی دریافتی به شدت محدود شده و در اختیار استخراج کننده قرار می‌گیرد.

هر کیف پول یک آدرس خاص برای ارسال و دریافت توکن‌ها و ارزهای دریافتی دارد. کیف پول‌های دیجیتال آنلاین انواع مختلف دارند. بعضی کیف پول‌ها هم به صورت فیزیکی و سخت افزاری وجود دارند.

راه‌اندازی کیف پول ارز دیجیتال

دستگاه استخراج خود را تنظیم کنید

دستگاه‌های استخراج با نرم افزارهای مناسب ساختار خود کار می‌کنند. این نرم افزار دستگاه را به شبکه متصل می‌کند تا بتوانید تأئید تراکنش‌ها را انجام دهید. بعضی نرم افزارهای استخراج عبارتند از CGMiner، BFGMiner، NiceHash و MinerGate. الگوریتم استخراج هم در همین مرحله، خود را نمایان می‌کند. هر رمز ارز با الگوریتم مخصوص به خود کار می‌کند که آشنایی با آن ضروری است. روی وبسایت هر ارز دیجیتال، فهرستی از نرم افزارهای مناسب وجود دارد که قابل بارگیری است. هر دستگاه ولتاژ، دما و توان محاسباتی ویژه خود را دارد. همچنین فرکانس کار برای نرم افزارهای مختلف و CPU‌و GPU متفاوت است. نرم افزار باید با توجه به مشخصات شبکه، مشخصات دستگاه و استراتژی استخراج شما ( انفرادی یا اتصال به استخر استخراج) تنظیم شود.

در کنار تنظیم دستگاه باید به دما و سر و صدای دستگاه استخراج هم توجه کنید. بعضی دستگاه‌های استخراج فوق‌العاده گرم می‌شوند و صدای زیادی دارند. بنابراین برای خنک کردن آن به تجهیزات خاصی نیاز است. همچنین برای جلوگیری از مزاحمتی که صدای زیادش تولید می‌کند باید به فکر اقداماتی بود.

بعد از نصب و راه اندازی، همیشه بر دستگاه استخراج نظارت کنید و در صورت لزوم، امکانات و تجهیزات را به روز رسانی کنید.

به یک استخر استخراج ملحق شوید

با توجه به این‌که شانس تولید بلوک در استخر استخراج بیش از تولید انفرادی است، سود کسب شده از آن هم به مرور زمان بیشتر می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که استخراج گران به یک استخر استخراج متصل شوند. در یک استخر استخراج حتی اگر به تنهایی بلوک حاصل را استخراج نکرده باشید، در سود آن سهیم می‌شوید.

در استخراج انفرادی اگر بلوک استخراج نشود، هیچ جایزه‌ای دریافت نمی‌شود، اما در یک استخر استخراج حتی اگر یک واحد بلوکی پیدا نشود باز هم به عنوان یک حق اشتراک، مبلغی را دریافت می‌کند. ضمن اینکه در استخر استخراج، مدیریت دستگاه‌ها توسط خود فرد انجام نمی‌شود. این امر کسب سود در استخر استخراج را ساده می‌کندد. بنابراین استخراج گران با اتصال به استخرها، شانس موفقیت و سود آفرینی خود را بهبود می‌بخشند.

نحوه استخراج ارز دیجیتال با موبایل

مصرف انرژی بالا و نیاز به توان محاسباتی، استخراج رمزارز با موبایل را غیرممکن می‌سازد. چراکه موبایل با باتری کوچکی کار می‌کند و توانایی محاسباتی اندکی هم دارد. به همین دلیل فرآیند استخراج معمولاً روی رایانه‌های خاص و قوی انجام می‌شود.

اما درصورتی که مایل به استخراج ارز دیجیتال با موبایل هستید، می‌توانید به عنوان یک استخراج‌گر در یک استخر استخراج شرکت کنید. در این حالت موبایل شما، دستگاه ارسال کننده تراکنش‌ها به استخر خواهد بود. بعد به دلیل مشارکت در این فرآیند، امتیازی به کاربر موبایل تعلق می‌گیرد، اما پاداش دریافتی نسبت به نودهای فعال و رایانه‌ها در استخر بسیار کمتر است.

لازم به ذکر است که شرکت در فرآیند استخراج با موبایل، دستگاه را کند می‌کند و خطرات ایمنی هم در پی دارد. چراکه خطر سرقت داده‌های دستگاه وجود دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری

استخراج ارزهای دیجیتال برای حفظ امنیت و عملکرد شبکه‌های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال، عملیاتی ضروری است. در این فرایند، استخراج‌گران که گره‌های شبکه محسوب می‌شوند، با استفاده از قدرت پردازشی سخت‌افزارهای خود الگوریتم‌ها و محاسبات پیچیده ریاضی را حل کرده و تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. سپس با اضافه کردن بلاک‌های جدید به زنجیره بلاکی، سابقه و ثبت تراکنش‌ها را حفظ می‌کنند.

در استخراج مبلغی به عنوان پاداش به استخراج‌گران داده می‌شود. رایج‌ترین روش‌های استخراج شامل این موارد است: استفاده از CPU رایانه‌های شخصی (که چندان سودآور نیست)، استفاده از قدرت GPU کارت‌های گرافیکی (که سودآوری بیشتری دارد ) و استفاده از سخت‌افزارهای ASIC است که برای استخراج به سودآورترین شکل طراحی شده است.

فرایند استخراج نیازمند مطالعه، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب است. انتخاب صحیح سخت‌افزارها، الگوریتم و ارز مورد نظر، پیوستن به استخرهای ماینینگ و داشتن انتظارات واقع‌بینانه از جمله کلیدهای موفقیت هستند. برای یک فرآیند استخراج کارآمد، لازم است با بهینه‌سازی الگوریتم‌ها، مصرف انرژی کاهش و توزیع پاداش‌ها عادلانه‌تر شود.

نوشتن دیدگاه