بهترین مراقبت های بعد از ترک متادون چیست؟

متادون شبهه مقدری افیونی است که حتی با یک بار مصرف نیز شما را در منجلاب خود گرفتار می کند. روند ترک متادون روندی مشکل است که بهتر است زیر نظر یک مرکز مجهز و پزشکانی مجرب باشد. اما ترک پایان کار نیست. متخصصان مرکز ترک اعتیاد نگین معتقدند یک برنامه مراقبت های بعد از ترک متادون از اصلی ترین نیازهای بیماران است. 

ترک متادون فقط یک گام از فرایند درمان اعتیاد است. مراقبت‌های پس از ترک برای جلوگیری از بازگشت مجدد به اعتیاد بسیار حائز اهمیت است. کلینیک ترک اعتیاد نگین با بهره‌گیری از متخصصان برجسته، بهترین مراقبت‌های پس از ترک را ارائه می‌دهد. این مراقبت‌ها شامل مشاوره‌های فردی و گروهی، درمان‌های رفتاری-شناختی، آموزش مهارت‌های زندگی و حمایت‌های پس از ترک است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ترک اعتیاد به متادون در خانه می توانید با متخصصان کلینیک نگین در ارتباط باشید.

متادون را بشناسید تا ساده تر ترک کنید

این ماده شبهه مخدر که این روز ها بیشتر دیده می شود؛ دارای میزان وابستگی بسیار بالایی است. مصرف این ماده عوارض بسیاری دارد از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افسردگی
  • اختلالات روانی
  • عدم ثبات شخصیتی
  • انقباض مردمک ها
  • بیماری های پوستی

برای ترک این ماده بهتر است از یک روش علمی و مدون استفاده کنید. اگر بخواهیم درباره عوارض عدم استفاده از روش های علمی صحبت کنیم؛ نیاز به یک مقاله کاملاً جدا داریم. اما شما عزیزان می توانید این ماده مخدر را با کمک یک روانشناس در کنار پزشک ترک کنید.
مزیت وجود یک روانشناس در زمان ترک و پس از آن این است که یک برنامه مدون برای سلامت روان شما ریخته خواهد شد. جلوگیری از افسردگی پس از ترک، جلوگیری از چاقی، بهبود سلامت روانی و ورود سریعتر به جامعه از جمله مزایای استفاده از برنامه پس از ترک و حین ترک است.

متادون را بشناسید تا ساده تر ترک کنید

افسردگی بعد از ترک اعتیاد به متادون را جدی بگیرید

بسیاری از ما تصور می کنیم ترک اعتیاد به معنی رسیدن به هدف سلامتی است. در حالی که ترک اعتیاد تنها شروع یک مسیر برای رسیدن به سلامتی پس از خروج از منجلاب اعتیاد است. یکی از مهم ترین مواردی که ممکن است شما را درگیر خود کند؛ افسردگی است.
متادون یکی از قرص های اعتیاد زا است که ترک سختی دارد. اطرافیان بیمار پس از ترک نیز باید به مراقبت از وی ادامه دهند. با مشاهده عواملی همچون ضعف، کاهش فشار خون، سرگیجه، اضطراب، خارش و اختلال دید باید کمی نگران شوید. چرا که احتمال ابتلا به افسردگی پس از ترک متادون بسیار بالا رفته است.
یکی از مزایایی که استفاده از کلینیک ترک اعتیاد نگین به دنبال دارد؛ جلسات مشاوره با بهترین روانشناس ترک اعتیاد است. مشاوره های روانشناسی فردی و گروهی می تواند از بروز افسردگی جلوگیری کرده و یا آن را شناسایی و از بین ببرند. همچنین این مشاوره ها راهکارهای خوبی را برای زندگی بدون متادون در اختیار بیماران قرار می دهند.

چاق شدن بعد از ترک اعتیاد را با تغذیه مناسب کنترل کنید

بسیاری از بیماران پس از ترک متادون و یا حتی دیگر مخدرها از چاق شدن شکایت می کنند. این چاقی به میزان زیادی به تغذیه و نوع خوراک بیمار بستگی دارد. از این رو با کنترل خوراک و نوع تغذیه می توان بر چاقی پس از ترک غلبه کرد.
نوشیدن مایعات و به خصوص آب در این دوره بسیار مهم است. البته استفاده از مایعات کافئین دار مانند قهوه برای این بیماران ممنوع است. سبزیجات، مواد پروتئینی و آب از جمله الزاماتی است که برای جلوگیری از چاق شدن بعد از ترک اعتیاد نیاز دارید.
در کمپ های پس از ترک که قدم می زنید متوجه می شوید بسیاری این سخن را اشتباه برداشت کرده اند! تصور می کنند پس از ترک لازم است یک رژیم سخت جلوگیری از چاقی بگیرند. اما این کار نه تنها مفید نیست؛ بلکه آسیب زا نیز هست.
بدن پس از ترک بخش زیادی از انرژی و توان خود را از دست می دهد. از این رو رژیم های سخت و ورزش های سنگین نوعی فشار مضاعف بر بدن به شمار می رود. بنابراین تنها انتخاب مواد غذایی مفید و داشتن یک رژیم غذایی مناسب کافی است.

چاق شدن بعد از ترک اعتیاد را با تغذیه مناسب کنترل کنید

وسوسه بعد از اعتیاد به متادون را با سرگرمی های سالم از بین ببرید

وسوسه ترک اعتیاد همان عاملی است که دوباره شما را در دام این بیماری می اندازد. بسیاری از افراد برای فرار از دردهای پس از ترک دوباره شروع به مصرف می کنند. بسیاری حتی پا را از این فراتر می گذارند و به مخدرهای دیگر مبتلا می شوند.
از جمله اصلی ترین مراقبت های بعد از ترک متادون، مراقبت از وسوسه پس از ترک است. اطرافیان بیمار بهتر است در نظر داشته باشند که این وسوسه ممکن است تا سال‌ها ادامه داشته باشد. البته پس از طی یک دوره میزان آن به شدت کاهش می یابد. در این دوره بهتر است بیمار تنها زندگی نکند.
یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری و درمان وسوسه بعد از اعتیاد، استفاده از تفریحات سالم است. بازی های رایانه ای، فیلم، کتاب، کارآفرینی و حتی در کنار دوستان بودن می توانند وسوسه مصرف را کاهش دهند.

بی حالی بعد از اعتیاد را با ورزش تجربه کنید

بدن شما پس از ترک بی حال، افسرده و گرفته می شود. بی حالی و خماری پس از ترک ممکن است بسیار آزاردهنده به نظر برسد اما تجربه نشان داده ورزش اثر مثبت بسیاری دارد. بسیاری از ورزشکارانی که به بیماری اعتیاد مبتلا هستند؛ ممکن است بی حالی کمتری را تجربه کنند.
فعالیت های سالم دیگری نیز هستند که می توانند از بی حالی شما بکاهند. بی حالی بسیاری حتی با دیدن یک فیلم طنز نیز ممکن است کاهش یابد. در این راه بهتر است از روانشناس خود کمک بگیرید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. اما در نظر داشته باشید که باید از خوراکی های کافئین دار دوری کنید.

در صورت نیاز از دارو استفاده کنید

یکی از مهمترین مواردی که در کلینیک های ترک اعتیاد به آن توجه بسیاری می شود؛ داروها است. در صورتی که از یک کلینیک معتبر استفاده کنید؛ در این مسیر نیز داروهای کمکی خوبی به شما ارائه می کنند.
از سوی دیگر در این کلینیک ها آزمایشات بسیاری پس از ترک صورت می گیرد تا شما را از بیماری های عفونی دور کنند. سم زدایی ساده تری نیز در انتظار این افراد است.
با این حال بهترین انتخاب برای بیماران مبتلا به اعتیاد انتخاب یک برنامه مراقبت پس از ترک اعتیاد است. این برنامه جامع و مدون بهتر است توسط یک متخصص نگارش شود. با این حال در ادامه به شما ویژگی های اصلی یک برنامه موفق را می آموزیم.

وسوسه بعد از اعتیاد به متادون را با سرگرمی های سالم از بین ببرید

ویژگی های برنامه مراقبت پس از ترک موفق

هدف همیشه مهم ترین گزینه در ترک اعتیاد بوده است. برای این بیماران بهتر است انگیزه و هدف ایجاد کنید تا روند پس از ترک ساده تری داشته باشید. نقش خانواده در ارائه انگیزه و هدف ستودنی به نظر می رسد.
جلسات منظم مشاوره گروهی و فردی می تواند در ارائه راهکار های مفید و مناسب فرد بیمار موثر باشد. البته در نظر داشته باشید اجتماع و بهبود روند اجتماعی شدن افراد تاثیر شگرفی در بهبود پس از ترک دارد. یکی از بهترین کمک هایی که می تواند با جلسات مشاوره همراه باشد؛ کار پیدا کردن و ورود به اجتماع است.
بهترین مراقبت های بعد از ترک متادون را می توانید در مرکز ترک اعتیاد نگین تجربه کنید. کارشناسان این مرکز آماده ارائه بهترین پیشنهادها پس از ترک انواع مواد مخدر هستند. کافی است با انواع راه های ارتباطی این مرکز در ارتباط باشید. کلینیک ترک اعتیاد نگین در تمام مراحل ترک اعتیاد همراه شماست تا به راحتی و با آرامش بیشتری بتوانید ترک کنید.

نوشتن دیدگاه